Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Vykurovanie podlahy v kúpeľni vykurovacím káblom

2023-09-21
Vykurovanie podlahy v kúpeľni vykurovacím káblom

Elektrické podlahové kúrenie, inštalácia vykurovacieho kábla v kúpeľni pod obkladmi a v sprchovacom kúte. Vzhľadom na nezvyčajný tvar podlahy v zobrazenej miestnosti je vykurovací kábel jednoduchším a lacnejším riešením na inštaláciu ako vykurovacia rohož. Pozrite si nasledujúce video až do konca a uvidíte, ako to robí náš inštalatér s certifikátom PRO RAYCHEM.

Podlahové vykurovacie káble nVent RAYCHEM sú najlepšou voľbou pre zložité tvary miestnosti. Pri renovácii možno vykurovacie káble položiť na všetky typické a stabilné podklady. Sú dostupné v rôznych výkonoch a v súpravách s izbovými termostatmi, na ktoré sa vzťahuje 12-ročná záruka. V nasledujúcom videu uvidíte, ako správne nainštalovať podlahový snímač.

 • Čas inštalácie kábla: 50 min
 • Káble sa zalejú samonivelačným poterom: 12 - 15 mm
 • Povrchová úprava podlahy: vinylové panely (sprchová živicová zmes)
 • Vykurovacia súprava: nVent RAYCHEM T2Blue-10
 • Výkon vykurovacieho kábla: 10 W/m
 • Vykurovací výkon súpravy: 300 W
 • Predpokladaný vykurovací výkon: 120 W/m2
 • Vyhrievaná plocha podlahy: 2,3 m2
 • Vypočítaná vzdialenosť medzi káblami: každých 7,5 cm
 • Lepidlo je súčasťou vykurovacieho kábla: áno
 • Záruka na termostat: 12 rokov
 1. Určite vykurovaciu zónu na podlahe, pričom zohľadnite trvalé stavby a miesta, kde môžu byť v podlahe vyvŕtané otvory. Pri použití vykurovacieho kábla s príkonom 10 W/m sa od stien vzdialiť aspoň 5 cm a od odtoku vody zo sprchy aspoň 8 - 10 cm. Kábel nainštalovaný príliš blízko sifónu môže urýchliť vysychanie vody v sifóne.
 2. Pred položením vykurovacieho kábla starostlivo zmerajte určený priestor. V prípade komplikovaného tvaru miestnosti to urobíte jednoduchšie tak, že jednotlivé plochy rozdelíte na obdĺžniky a štvorce. získanú plochu vydeľte dĺžkou zvoleného vykurovacieho kábla a potom vynásobte 100, aby ste získali presné vzdialenosti medzi vykurovacími káblami.
 3. Inštalujte vykurovaciu súpravu nVent RAYCHEM T2Blue-10 s podlahovým vykurovacím káblom s výkonom 10 W/m. Správne nainštalovaný vykurovací kábel T2Blue je bezchybný systém, preto výrobca, ktorý si je istý kvalitou svojich výrobkov, v rámci záruky garantuje aj opravu vašej podlahy. Súprava obsahuje:
  • Rúrku na inštaláciu káblového snímača teploty v podlahe s mosadznou krytkou a ochranou.
  • Návod na inštaláciu termostatu.
  • Na pokročilý termostat SENZ WIFI sa vzťahuje 12-ročná záruka. Dodáva sa v bielom ráme, voliteľne je možné zakúpiť rám v antracitovej alebo metalickej farbe. Je možné namontovať aj rámové systémy iných spoločností.
  • Snímač teploty podlahy.
  • Lepidlo za tepla s vyšším stupňom priľnavosti.
  • Tabuľky, návod na montáž a protokol o meraní.
 4. Celá jednotka je zabalená v krabici so systémom jednoduchého odvíjania, ktorý výrazne uľahčuje a urýchľuje inštaláciu kábla.
 5. Pred použitím vykurovacieho kábla vykonajte prvé elektrické meranie. Zmerajte odpor medzi vykurovacími vodičmi, správnu hodnotu, ktorú by ste mali získať, nájdete na obale a na štítku nalepenom na napájacom kábli. Taktiež vykonajte meranie izolačného odporu pri napätí 1000 V, ktorý by mal byť väčší ako 1000 megaohmov.
 6. Pripravte trubicu podlahového snímača. Jeden koniec utesnite dodaným mosadzným uzáverom. Celú rúrku narovnajte a vložte drôtový snímač až na koniec. Spočiatku v tejto fáze môže byť rúrka zasunutá do steny.
 7. Pripravenú krabicu s vykurovacím káblom umiestnite na vhodné miesto na podlahe. Prilepte ju k podlahe pomocou horúceho lepidla.
 8. Montáž kábla začnite zasunutím napájacieho kábla smerom ku krabici termostatu.
 9. Vytvorte si plán na prilepenie vykurovacieho kábla k podlahe. Od okraja určenej plochy odmerajte polovicu predtým vypočítaných vzdialeností a začnite lepiť kábel na podlahu.
 10. Pripojovacia spojka musí byť v lepiacej vrstve a nesmie sa ohýbať ani pretvárať.
 11. Lepiaca pištoľ by mala byť dobre zahriata, robte to v rukaviciach a dávajte pozor, aby ste sa horúcim lepidlom nepopálili.
 12. Natiahnutý vykurovací kábel je dobré najprv prilepiť na jeho krajných koncoch a v ďalšej fáze montáže dotiahnuť stredné miesta.
 13. Priložené lepidlo na upevnenie vykurovacích káblov má vyšší stupeň priľnavosti a je určené na montáž za tepla pomocou pištole. Čas spracovania lepidla je približne 10 sekúnd v závislosti od veľkosti, teploty a tepelnej vodivosti lepeného materiálu. Lepidlo dosiahne plnú pevnosť po vychladnutí lepenej časti na izbovú teplotu.
 14. Počas inštalácie nechoďte po kábloch; ak to musíte urobiť, chráňte ich napríklad doskami OSB.
 15. Zabráňte mechanickému poškodeniu vykurovacích káblov! Ak je vykurovací kábel poškodený, použite špeciálnu opravnú súpravu výrobcu.
 16. Trubicu snímača opatrne prilepte medzi vykurovacie káble, profilujte ju tak, aby mala čo najjemnejšie krivky.
 17. Na nainštalované vykurovacie káble môžete naliať samonivelačnú stierku alebo na ne rozotrieť maltu na báze cementu, vždy rozotrite pozdĺž vykurovacích jadier. Pritom dbajte na opatrnosť, aby ste káble a ochrannú trubicu podlahového snímača teploty nepretrhli.
 18. Opäť vykonajte dve merania, pričom sa pred nalepením pásky uistite, že kábel nebol počas inštalácie náhodne poškodený. Výsledky zaznamenajte do preberacieho protokolu. Tretie meranie vykonajte po zapečatení kábla.
 19. Vykonajte dôkladnú fotodokumentáciu.

Elektrické podlahové kúrenie v kúpeľni

Zobraziť viac záznamov z September 2023

Odporúčané stránky

pixel