Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Vykurovacia rohož alebo vykurovací kábel?

2023-09-19
Vykurovacia rohož alebo vykurovací kábel?

Elektrické podlahové vykurovanie si čoraz častejšie vyberáme ako hlavný zdroj tepla v našej domácnosti. Najmä v novostavbách, keď sú náklady na takúto inštaláciu najnižšie. Výber medzi existujúcimi riešeniami však môže spôsobiť určité problémy tým, ktorí sa v tejto problematike nevyznajú. Preto vám pomôžeme vybrať najlepší spôsob vykurovania priestorov vo vašej domácnosti.

Ako funguje elektrické podlahové vykurovanie?

Elektrická energia prúdi cez vykurovacie káble alebo vykurovacie rohože umiestnené v podlahe. Vykurovací systém má však určitý odpor, t. j. odpor, ktorý kladie prúdiacim elektrónom. Výsledkom tohto odporu je vznik tepla, ktoré sa prenáša na podlahu a rovnomerne vyhrieva celú miestnosť.

Dnešná technológia umožňuje lepšie regulovať množstvo tepla generovaného jednotlivými prvkami vykurovacieho systému. Preto je na trhu veľké množstvo riešení, ktoré sú prispôsobené konkrétnym podmienkam. Stojí za to poznať rozdiely medzi nimi, aby ste si vybrali to najlepšie elektrické podlahové vykurovanie pre váš domov.

Rohože na podlahové vykurovanie

rohož na podlahové vykurovanie

Vykurovacie rohože pripomínajú plastové siete. Ich šírka je stanovená na 50 cm, pričom sa ponúkajú rôzne dĺžky vykurovacích rohoží. Rozlišovať možno aj rohože s jedným alebo dvoma prúdovými vstupmi. V druhom prípade môžu nastať určité problémy s privedením kábla do elektrickej skrinky.

Výhody a nevýhody:

Aké sú najväčšie výhody inštalácie vykurovacích rohoží?

  • Ich inštalácia je oveľa jednoduchšia. Stačí len rozvinúť pásku na podlahe a pripojiť ju k elektrickému systému.
  • Vykurovacie rohože možno nainštalovať v akejkoľvek miestnosti.
  • Jedinou nevýhodou tohto vykurovacieho systému sú vyššie náklady pri inštalácii a prevádzke.

Spôsob inštalácie:

Po príprave podlahy by sa mala inštalácia zmerať, aby sa potvrdilo, že rohože nie sú poškodené. Ich výmena po dokončení podlahy môže výrazne zvýšiť náklady na celú inštaláciu. Keď všetky prvky fungujú správne, môžete pristúpiť k inštalácii krabice a položeniu vykurovacej rohože na podlahu. Veľkú pozornosť treba venovať správnej inštalácii snímača. Odporúča sa umiestniť ho do ochrannej trubice. To uľahčuje výmenu tohto prvku v prípade jeho poruchy. Zostáva vykonať dve merania - pred a po dokončení podlahy.

Kábel podlahového vykurovania

Kábel podlahového vykurovania

Ďalším riešením pri elektrickom podlahovom vykurovaní je použitie vykurovacích káblov. Je to rovnako často volený spôsob podlahového vykurovania, pretože poskytuje značné výhody a možnosti. Prečo si vybrať vykurovacie káble?

Typy: Kúrenie s vykurovacími telesami, ktoré sa používajú na vykurovanie, je vhodné na vykurovanie s vykurovacími telesami, ktoré sa používajú na vykurovanie s vykurovacími telesami:

Pokiaľ ide o vykurovacie káble, existujú dve riešenia:

  • Káble odolné voči stúpačkám. Jednostranné a obojstranné, ktoré sú umiestnené v izolačnej vrstve a obklopené tienením pripojeným k zemi.
  • Samoregulačné káble. Vyznačujú sa dodatočným polovodičovým kompozitom. V závislosti od teploty okolia sa mení vykurovací výkon takéhoto kábla. Preto v blízkosti krbu budú pracovať slabšie, zatiaľ čo pod oknom, kde je chladnejšie - s väčším výkonom. Takto budú zabezpečovať rovnomernú teplotu na celej ploche podlahy.

Moderné systémy umožňujú inštaláciu elektrického podlahového vykurovania pod nábytkom. Aj malý priestor nad podlahou umožňuje výmenu tepla a so samoregulačnými vykurovacími káblami - aj pri nedostatku voľného priestoru sa káble nespália.

Výhody a nevýhody:

Káble majú rôzne vykurovacie výkony a rozstupy, ktoré musíme pri inštalácii vypočítať. Na druhej strane sa ľahšie kladú v nepravidelných miestnostiach. V prípade riešení s premenlivým odporom získavame aj istotu rovnomerného vykurovania celej podlahy vďaka ich prispôsobeniu sa okolitej teplote.

Spôsob inštalácie:

Rovnako ako pri rohožiach, aj pri kladení vykurovacích káblov je potrebné ich trikrát skontrolovať:

  • pred začatím prác,
  • po položení káblov,
  • po zaplavení podlahy.

Pri kladení vykurovacieho kábla treba dbať na vzdialenosti medzi jednotlivými úsekmi a od stien. Je to trochu prekážka, ale zároveň to umožňuje voľnejšie kladenie kábla. Opäť je dobré umiestniť snímač do ochrannej rúrky.

Optimálny výber spôsobu vykurovania priestoru

Výber najlepšieho riešenia nie je jednoduchý. Každý typ elektrického podlahového vykurovania má svoje výhody a plusy. V závislosti od rozmerov miestnosti, jej tvaru a účelu môže byť optimálny spôsob vykurovania odlišný. Dôležité sú aj energetické požiadavky budovy. Preto je vhodné vyhľadať odbornú radu. Najjednoduchšie to urobíte, ak zavoláte servisný personál špecializovanej predajne. Aj my vám radi odpovieme na otázky a poradíme vám s najlepším riešením. Ak máte otázky, položte ich v sekcii komentárov v dolnej časti stránky.

Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel