Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Vyhrievacia podložka je lepšia ako vyhrievacia fólia! Dôležité rozdiely!

2023-09-11
Vyhrievacia podložka je lepšia ako vyhrievacia fólia! Dôležité rozdiely!

Elektrické podlahové vykurovanie dokonale funguje v kombinácii s podlahovými panelmi. Vysoká úroveň komfortu a vynikajúca účinnosť tohto riešenia podnecuje čoraz viac ľudí k inštalácii vykurovacích rohoží do obytných miestností a izieb. Zistite, ako to urobiť správne a vyhnúť sa nákladným chybám.

Okrem účinných rohoží na podlahové vykurovanie nájdete na trhu aj fólie na podlahové vykurovanie. Tieto dve riešenia sú si zdanlivo veľmi podobné, ale rozdiely medzi nimi majú obrovský vplyv na bezpečnosť a výkon vykurovacieho systému.

 • Vykurovacia rohož pozostáva z vykurovacieho kábla pripojeného k samolepiacej inštalačnej mriežke. To výrazne zjednodušuje inštaláciu vykurovania v podlahe.
 • V prípade vykurovacej fólie, ktorá sa predáva ako tenké infračervené vykurovacie teleso, ide o hliníkovú hmotu kombinovanú s uhlíkovými vrstvami. Všetko je uzavreté v tenkej PET fólii.

Prečo je vykurovacia rohož lepším riešením ako vykurovacia fólia?

Medzi výhodami vykurovacej fólie sa uvádza ich mechanická pevnosť. Ukladá sa však priamo pod podlahové panely, ktoré nie sú pevne pripevnené k podkladu. To znamená, že jednotlivé vrstvy sa počas používania voči sebe prirodzene pohybujú. Napriek najväčšej pevnosti to vedie k rýchlemu opotrebovaniu takéhoto riešenia a poškodeniu spojov. Podlaha sa musí odstrániť, aby sa vykurovacia fólia mohla vymeniť za novú. Vykurovacie fólie majú preto kratšie záručné lehoty.

V prípade vykurovacej rohože je situácia iná. Vykurovacia rohož sa neinštaluje priamo pod panely, ale sa vylieva do samonivelizačného poteru. To znamená, že takáto inštalácia sa mechanicky vôbec neopotrebúva. Z tohto dôvodu je životnosť rohože výrazne vyššia, čo sa odráža aj v záruke poskytovanej na jedno z týchto riešení. Zapuzdrenie vykurovacej rohože do poteru má tiež tú výhodu, že teplo je rovnomerne rozložené po celej podlahe, čo zvyšuje komfort.

 1. Podlahové panely potrebujú veľmi rovný povrch, aby nepraskali v miestach spojov, preto je potrebné aj tak urobiť samonivelačný poter.
 2. Podlahové panely sú "plávajúcou podlahou" a rovnako aj fólia podlahového vykurovania položená pod nimi, v dôsledku čoho sa všetky tieto prvky pohybujú, takže existuje väčšie riziko praskania škár alebo iskrenia.
 3. Toto sa neuvádza! Vykurovacia fólia nemá ochrannú clonu proti prerazeniu, úniku elektrickej energie a úrazu elektrickým prúdom! Prečítajte si článok na túto tému.
 4. Vykurovacia rohož trvalo zabudovaná do betónového poteru je odolná voči mechanickému poškodeniu. Je to riešenie na roky, podlahu možno počas tohto obdobia vymeniť alebo opraviť.
 5. Vykurovacie fólie majú oveľa kratšiu záručnú dobu a zahŕňajú výmenu za nový výrobok len v prípade uznania záruky.
 6. Vysokú kvalitu rohože podlahového vykurovania QuickNet-90 nVent RAYCHEM, potvrdzuje aj záruka, ktorá sa vzťahuje aj na opravu v podlahe a uvedenie do pôvodného stavu.
 7. Vykurovacia fólia spotrebuje menej elektrickej energie a je energeticky úsporná - nie je pravda. Vykurovacia fólia s rovnakým výkonom ako vykurovacia rohož spotrebuje rovnaké množstvo energie.

Vykurovací výkon rohoží a fólií pod podlahové dosky

Zdá sa, že čím vyšší výkon, tým lepšie. Nie je to tak v prípade elektrického podlahového vykurovania pod podlahové dosky. Takýto prístup totiž môže viesť k vážnym problémom s fungovaním inštalácie. Prečo?

Podlahové vykurovanie spočíva v rovnomernej distribúcii tepla po celej ploche podlahy. Z tohto dôvodu sú vysoké teploty nežiaduce. Maximálna teplota samotnej podlahy nesmie prekročiť 27 °C, inak sa po nej nebude pohodlne chodiť.

Na dosiahnutie tohto teplotného rozsahu stačí bezpečných 90 W/m². V určitých situáciách sa dokonca odporúča použiť vykurovacie rohože s ešte nižším výkonom. Najmä v kategórii vykurovacích fólií sa však dostupné rozsahy výkonov zvyšujú a dosahujú až 220 W/m². Takáto inštalácia nebude nebezpečná a nebude môcť pracovať ani na polovičný výkon.

 • Prehriate podlahové panely môžu zmeniť farbu a deformovať sa a zvukovoizolačná podložka sa rýchlo roztopí.

Inštalácia vykurovacej rohože pod podlahové panely

Pred inštaláciou vykurovacej rohože sa musí podklad riadne pripraviť. Po jeho vysatí a vyčistení je potrebné vykonať základný náter. Vykurovacia rohož sa potom položí tak, aby sa v budúcnosti nenachádzala pod žiadnymi veľkými kusmi nábytku. Pozrite si návod na inštaláciu vykurovacej rohože, ktorý pripravila naša montážna firma PRO RAYCHEM.

inštalácia vykurovacej rohože pod podlahové panely

 1. Podlahové panely
 2. Zvuková izolácia
 3. Samonivelizačný poter min. 15 mm
 4. Vykurovacia rohož QuickNet-90
 5. Základný náter
 6. Betónový podklad

Celá inštalácia sa vyleje samonivelačným poterom s minimálnou hrúbkou 15 mm, maximálne 20 mm. Nakoniec sa môžu panely položiť podľa odporúčaní ich výrobcu. Najčastejšie sa odporúča položiť zvukovú izoláciu priamo pod panely. Pri kladení panelov je dôležité pamätať aj na dilatačné medzery od steny! V opačnom prípade môže dôjsť k deformácii podlahy a jej poškodeniu pri vyšších teplotách.

Zobraziť viac záznamov z September 2023

Odporúčané stránky

pixel