Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Vodné alebo elektrické podlahové vykurovanie?

2023-08-21
Vodné alebo elektrické podlahové vykurovanie?

Vykurovacie systémy sú trvalou súčasťou všetkých domácností na celom svete. Na jednej strane poskytujú teplo a útulnú atmosféru, na druhej strane sú často významnou zložkou platených účtov. Spomedzi mnohých druhov vykurovania si osobitnú zmienku zaslúžia podlahové systémy napájané vodou alebo elektrinou.

Vodné podlahové vykurovanie

V systéme vodného podlahového vykurovania sa nachádza sieť rúrok, cez ktoré prúdi horúca voda, ktorá rovnomerne ohrieva celú plochu podlahy. Ďalším aspektom je dodávka tejto teplej vody. Jej ohrev možno dosiahnuť rôznymi spôsobmi:

 • štandardný sporák na uhlie, ktorý si tiež vyžaduje priestor na skladovanie uhlia,
 • variče na vykurovací olej, ktoré tiež vyžadujú skladovanie, pričom ich nevýhodou je zápach,
 • na druhej strane, plynové vykurovanie si vyžaduje plynovú prípojku, ktorá vo veľkej časti menších miest nie je k dispozícii.

V každom z uvedených prípadov je potrebná aj samostatná miestnosť v podobe kotolne. Ďalším riešením môže byť inštalácia tepelného čerpadla, ktoré zabezpečí ohrev vody v optimálnom rozsahu teplôt.

Výhody podlahového vodného vykurovania

Medzi najdôležitejšie výhody takéhoto riešenia patria:

 • úspory v porovnaní s ústredným vykurovaním pomocou radiátorov,
 • menej prievanu a rovnomernejšie vyhrievanie miestností,
 • zdravší vzduch ako vzduch prehrievaný radiátormi,
 • akumulácia tepla v podlahe,
 • väčšia estetika.

Podlahové vykurovanie je určite zaujímavou alternatívou radiátorového systému. V takomto porovnaní vychádza výrazne v prospech.

Nevýhody podlahového vykurovania

Takýto systém má aj určité nevýhody.

 • môže fungovať len s niektorými typmi podlahových krytín,
 • je veľmi nákladné vytvoriť správnu inštaláciu v už hotovej budove,
 • prípadné netesnosti môžu zostať neodhalené mnoho rokov a medzitým spôsobiť vážne škody,
 • vysoká zotrvačnosť vody sťažuje rýchlu reguláciu teploty v miestnosti.

Na odstránenie niektorých z uvedených nevýhod možno zvážiť aj elektrický systém.


Elektrické podlahové vykurovanie

Pri elektrickom podlahovom vykurovaní sa do podlahy položia vhodné káble. Tie sú napájané elektrickou energiou, ktorá spôsobuje ich zahrievanie. Pri inštalácii elektrického podlahového vykurovania sa musí zvýšiť výkon elektrickej prípojky. To môže byť užitočné aj pri výmene plynového sporáka za elektrický. Tento systém môže fungovať aj s domácimi fotovoltaickými inštaláciami. To umožňuje priebežné využívanie vyrobenej energie, čo je dôležité pri súčasných predpisoch.

Výhody elektrického podlahového vykurovania

Pokiaľ ide o elektrické plošné vykurovanie, výhody sú podobné ako pri vodnom podlahovom vykurovaní. Určite nepotrebujeme ďalšiu miestnosť, ako je kotolňa alebo plynová prípojka. Ďalšou výhodou je, že úroveň vykurovania možno plynule regulovať. Takisto je oveľa jednoduchšie odhaliť prípadnú poruchu.

So systémom RAYCHEM T2Red je možné vytvoriť inteligentné podlahové vykurovanie. Na jednej strane používateľ získava kontrolu nad systémom pomocou termostatu Wi-Fi. Na druhej strane samotná konštrukcia rozvodov znamená, že chladnejšie oblasti sú rozvodmi ohrievané silnejšie a teplejšie oblasti sú ohrievané oveľa menej. Výsledkom je, že pri otvorenom okne aj pri zapálenom krbe je teplota v miestnosti na veľmi podobnej úrovni.

Nevýhody elektrického podlahového vykurovania

Inštalácia systémov podlahového vykurovania v existujúcich budovách je pomerne nákladná, aj keď nie vždy. Z tohto dôvodu je najlepšie inštalovať káble podlahového vykurovania pred položením podlahovej krytiny. Avšak aj pri rekonštrukcii môže byť inštalácia elektrického podlahového vykurovania v obývacej izbe alebo iných miestnostiach veľmi výhodná.


Aká je optimálna voľba?

Pri výbere najlepšieho vykurovacieho systému sa oplatí zvážiť predovšetkým záruku. Vo väčšine prípadov sa to týka len regulácie. Prípadná záruka na vykurovacie rohože sa často obmedzuje len na zaslanie novej, funkčnej rohože. V takom prípade vzniká obrovský problém s výmenou nefunkčného komponentu.

V našom prípade je to inak. Na každý komponent vykurovacieho systému poskytujeme 20-ročnú záruku. Na druhej strane, v prípade poškodenej vykurovacej rohože poskytujeme nielen nový prvok, ale aj jeho výmenu a uvedenie podlahy do stavu pred poruchou (pokiaľ je to možné, napríklad z hľadiska dostupnosti materiálu). Rovnako dôležité je, že poškodené ovládacie prvky neopravujeme, ale vždy ich nahrádzame novými.

Druhým dôležitým faktorom pri výbere optimálneho vykurovacieho systému je jeho cena. Dlhé roky sa za najdrahší zdroj tepla pre domácnosť považovala elektrina. Dnes však rastúce ceny iných palív spôsobili, že elektrické podlahové vykurovanie sa stalo jedným z najlacnejších. Najmä pri dodatočnom využití fotovoltických panelov.

Dva vykurovacie systémy súčasne?

Teoreticky je možné inštalovať oba systémy súčasne, v praxi to však znamená výrazné zvýšenie nákladov, pričom výhody takéhoto riešenia je ťažké určiť. Preto sa s takýmito riešeniami nestretávame.

Zabezpečenie teplej podlahy vo vašej domácnosti

Elektrické podlahové vykurovanie má mnoho dôležitých výhod. Z tohto dôvodu si ho volí mnoho majiteľov domov. Zakaždým je však dôležité rozhodnúť sa medzi riešením na báze vody a elektrickým riešením. V našej ponuke nájdete najnovšie a najlepšie riešenia na báze elektriny.

Výber optimálneho riešenia, ako je T2Red, systém budúcnosti, vám umožní užívať si teplo po mnoho desaťročí.

Zobraziť viac záznamov z August 2023
pixel