Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Termostat v kúpeľni alebo vonku?

2023-09-10
Termostat v kúpeľni alebo vonku?

Pri inštalácii elektrického podlahového vykurovania napríklad v kúpeľni je potrebné nainštalovať aj termostat (regulátor) na riadenie prevádzky celého systému. Hneď sa vynára otázka, kde by sa takéto zariadenie malo umiestniť? Zdá sa prirodzené nainštalovať regulátor do samotnej kúpeľne. Často však existuje pokušenie umiestniť ho vonku - napríklad kvôli podmienkam v miestnosti. Kde je najlepšie umiestniť termostat a prečo? Odpoveď na túto otázku nájdete nižšie.

Umiestnenie regulátora je častou dilemou mnohých ľudí, ktorí inštalujú podlahové vykurovanie. Žiaľ, vedie k tomu, že neskúsení inštalatéri sa dopúšťajú závažnej chyby. Prečo? Termostat musí byť podľa platných predpisov vždy umiestnený v miestnosti, ktorú ovláda. Navyše to má vážne technické opodstatnenie, preto je nevyhnutné toto pravidlo dodržiavať.

Elektrické podlahové vykurovanie pomocou vykurovacích rohoží alebo vykurovacích káblov s pevným vykurovacím výkonom musí byť vždy riadené termostatom so snímačom teploty podlahy. Toto zariadenie na základe údajov o teplote reguluje prevádzku vykurovania. Na tento účel sa používajú až dva snímače: podlahový snímač a snímač vzduchu. Oba sú rozhodujúce pri určovaní správnej prevádzky podlahového vykurovania.

Predpisy

 1. Všetky pevné vykurovacie rohoževykurovacie káble musia byť podľa predpisov riadené termostatom, ktorý reguluje teplotu pomocou vonkajšieho snímača teploty podlahy.
 2. Termostaty pracujúce v režime zisťovania teploty v miestnosti musia mať obmedzenie teploty podlahy pomocou ďalšieho podlahového snímača.
 3. Termostaty musia spĺňať takzvanú smernicu o ekologickom dizajne, ktorú majú všetky naše izbové termostaty nVent RAYCHEM. Najlepšie je používať kompletné súpravy dostupné na našej webovej stránke (vykurovacie rohože s termostatom WiFi), aby ste sa uistili, že všetky komponenty sú navzájom plne kompatibilné.
 4. Vzhľadom na riziko úrazu elektrickým prúdom neinštalujte termostat v kúpeľni v ochranných zónach "0, I, II". Okrem toho zvýšte jeho ochranu proti striekajúcej vode použitím špeciálneho vyhradeného tesnenia, čím zvýšite stupeň ochrany na IP44.

Snímač teploty vzduchu

Vykurovacie káble sa zvyčajne aktivujú a deaktivujú na základe teploty vzduchu. Používateľ naprogramuje preferovanú úroveň tepla pre konkrétne časové intervaly. Keď teplota klesne pod nastavenú hodnotu, podlahové vykurovanie sa aktivuje. Na druhej strane, keď sa dosiahne požadovaná úroveň - výkon sa vypne.

Snímač teploty vzduchu je umiestnený v kryte termostatu. Čo to znamená? Že umiestnením regulátora v inej miestnosti za stenou sa bude spoliehať na údaje z inej miestnosti.

Venujte pozornosť tomu, kde je termostat namontovaný na stene. Neinštalujte ho tam, kde dochádza k veľkým a častým výkyvom teploty, ako napr:

 • nad práčkou,
 • v blízkosti radiátora,
 • na priamom slnečnom svetle,
 • na mieste, kde je prievan,
 • na mieste zakrytom závesmi, nábytkom atď.

Snímač teploty podlahy

Snímač teploty podlahy

Správne nainštalovaný sníma teplotu podlahy, do ktorej sú vložené vykurovacie rohože / vykurovacie káble. Týmto spôsobom termostat zabraňuje príliš vysokému nárastu teploty samotnej podlahy. Snímač inštalovaný v podlahe by sa však mal používať ako dodatočná ochrana podlahy a vykurovacieho systému. Jeho merania sa priamo nepremietajú do teploty vzduchu v miestnosti, a preto zabraňujú správnemu fungovaniu elektrických vykurovacích rohoží.

So snímačom teploty podlahy:

 • chránime vykurovacie káble pred prílišným zahriatím, a tým pred spálením,
 • podlaha má optimálnu teplotu, aby ste na nej mohli stáť bosí,
 • chránime podlahy citlivé na teplo pred deformáciou alebo zmenou farby.

Nenechajte sa pomýliť: kde v kúpeľni nainštalujete termostat?

Vďaka informáciám, ktoré ste práve získali, už nebudete robiť častú chybu pri inštalácii termostatu. Je to dôležité z hľadiska bezpečnosti, ako aj správneho fungovania samotného systému podlahového vykurovania. Snímač teploty vzduchu, ktorý sa nachádza v regulátore, vám umožňuje ovládať vykurovacie rohože tak, aby sa v miestnosti udržiavala optimálna teplota.

Prípadná inštalácia mimo kúpeľne, napríklad z dôvodu nedostatku miesta, bude zahŕňať zakúpenie a inštaláciu ďalšieho snímača teploty vzduchu. To sa však neodporúča a používa sa len vo výnimočných situáciách.

Ak sa chcete vyhnúť chybám pri inštalácii elektrického podlahového vykurovania, využite služby našich skúsených pracovníkov, ktorí sa vyznajú v prevádzke tohto typu zariadení.

Zobraziť viac záznamov z September 2023

Odporúčané stránky

pixel