Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Oplatí sa vybrať si ekologické vykurovanie domu?

2023-08-31
Oplatí sa vybrať si ekologické vykurovanie domu?

Dynamická zmena klímy je už realitou. Podľa vedeckých poznatkov je rýchlosť zmien spôsobená okrem iného aj ľudskou činnosťou, a preto mnohé krajiny a Európska únia zavádzajú ďalšie právne predpisy na ochranu životného prostredia a spomalenie otepľovania klímy. Bez ohľadu na názor každého z nás je potrebné prispôsobiť sa týmto zmenám. Výber elektrického podlahového vykurovania je príkladom prispôsobenia sa novému ekologickému poriadku sveta.

Zelené riešenia v Európe

Smerovanie výskumu a vývoja podnikov sa čoraz viac určuje ani nie tak podľa ziskovosti, ako podľa výkonnosti a vplyvu na životné prostredie. Dobrým príkladom je automobilový priemysel: elektromotory majú nahradiť spaľovacie modely ako šetrnejšie k prírode. Kvôli ich nízkej ziskovosti sa museli zaviesť dotácie na elektrické a hybridné vozidlá, ktoré sa skončili zákazom nákupu benzínových a naftových vozidiel od roku 2035 No v súčasnosti sa väčšina sporákov vykuruje drevom alebo uhlím, čo sú palivá nešetrné k životnému prostrediu. Znamená to, že by mohli byť v budúcnosti zakázané?

Zákaz náhrady fosílnych palív

Niet pochýb o tom, že ochrana životného prostredia (z hľadiska globálneho otepľovania aj znečistenia ovzdušia) je hlavným cieľom vládnych opatrení v oblasti vykurovania budov. Z tohto dôvodu už boli zavedené prvé dôležité nariadenia. V celom Poľsku sa má uskutočniť výmena starých, neekologických vykurovacích systémov za nové, ekologické. Do kedy sa budeme musieť zbaviť "rozkopávok", ako sa nazývajú staré sporáky na uhlie a drevo? Závisí to od vojvodstva:Od 1. januára 2022 to už musia urobiť obyvatelia Podkarpatského a Sliezskeho vojvodstva. Od 1. januára 2023 sa to týka aj obyvateľov Lodžského, Malopoľského a Mazovského vojvodstva, zatiaľ čo od 1. júla Svätokrížskeho vojvodstva. V Kujavsko-pomorskom, Lubelskom, Veľkopoľskom a Západopomorskom vojvodstve zostáva málo času. Tam bude zákaz používania starých sporákov platiť od 1. januára budúceho roka. Obyvatelia Dolnosliezskeho vojvodstva môžu vymeniť svoje sporáky bez následkov do 1. júla 2024. O dva mesiace neskôr, začiatkom septembra budúceho roka, uplynie tento termín v Pomoranskom vojvodstve. Najdlhší čas na výmenu majú obyvatelia Lubuského vojvodstva: do začiatku roka 2027. vo Warmińsko-Mazurskom, Podlaskom a Opolskom vojvodstve termín stanovený nebol. To však neznamená, že obyvatelia týchto regiónov môžu pokojne spať. Zákaz používania fosílnych palív bude stanovený aj v týchto vojvodstvách. aké sú riziká pre tých, ktorí ho nedodržia? Pokuta má byť 5 000 zlotých a nezbaví ich to povinnosti vymeniť poddimenzovaný kotol. V súčasnosti sa ekologické požiadavky na sporáky môžu v jednotlivých regiónoch Poľska líšiť, ale uvidíme, či sa v budúcnosti nebudú ešte sprísňovať, podobne ako v prípade automobilov.

Čo sa dá urobiť, aby ste sa vyhli pokutám?

Na začiatok by ste mali skontrolovať, či kotol, ktorý používate na vykurovanie, spĺňa požiadavky stanovené v zákone. Najdôležitejším faktorom je trieda pece, ktorú máte. Ak je však klasifikovaná ako "rozkopaná", vykurovací systém bude potrebné vymeniť. Oplatí sa však investovať do nového kotla? Uhoľné bane v Poľsku a Európe sa majú postupne rušiť a v najbližších rokoch sa môže zaviesť zákaz spaľovania čierneho paliva. alternatívou je investovať do ekologického vykurovania domu. Aké riešenia sú v súčasnosti k dispozícii? Tepelné čerpadloNajpopulárnejším riešením v posledných rokoch je tepelné čerpadlo. Propaguje sa ako veľmi účinné a ekologické a teší sa širokej obľube. Ceny inštalácie a servisu však môžu byť pomerne vysoké. Zároveň umožňujú vyrábať teplo len pri nízkej teplote do 35 °C. To je príliš nízka teplota na prevádzku typických radiátorov a klimatické konvertory predstavujú opäť veľkú investíciu. Jediným rozumným riešením je teda položenie podlahového vodného vykurovania, ktoré zasa niekedy môže byť neúspešné...

Elektrické podlahové vykurovanie

Ďalším ekologickým systémom vykurovania domu je položenie vykurovacích rohoží alebo rúrok. Je to oveľa jednoduchšie ako položenie vodného vykurovacieho systému, navyše klesajú náklady na samotné tepelné čerpadlo a rozvody. Na druhej strane stojí za zmienku veľmi nízka poruchovosť elektrického podlahového vykurovania v domácnosti. Dosiahnutá úroveň komfortu a šetrnosti k životnému prostrediu bude rovnaká ako vyššie uvedená, ale investičné náklady budú oveľa nižšie. Vykurovacie rohože tiež nevyžadujú kotolňu ani priestor vonku pre obrovskú, hlučnú vonkajšiu jednotku.

A čo iné ekologické vykurovacie palivá?

Palivá na báze ropy, dreva a uhlia sa už považujú za ekologicky nešetrné. Nemecko z politických dôvodov dlhodobo presadzuje používanie zemného plynu ako ekologického paliva. Z tohto dôvodu môže mnoho ľudí uvažovať o inštalácii plynových kotlov. Po vypuknutí vojny na Ukrajine a blokáde dovozu plynu z Ruska sa však situácia začína meniť. Jadrové elektrárne, ktoré sa majú stavať aj v Poľsku, sa opäť stávajú čoraz populárnejšími. Preto sa do budúcnosti najviac počíta s elektrickou energiou získanou z atómu, vetra alebo slnka. Bez ohľadu na jej zdroj bude rovnako dobre poháňať elektrické podlahové vykurovanie. Naopak, budúcnosť plynových kotlov je stále otázna.

Ak vymieňate vykurovanie v domácnosti, je to na desiatky rokov

V dôsledku zákona musí mnoho majiteľov vymeniť svoj vykurovací systém. Namiesto investície do moderných sporákov je perspektívnejšou možnosťou staviť rovno na plne ekologické vykurovanie domu. Pri rekonštrukcii miestnosti možno nainštalovať vykurovacie rúrky a vykurovacie rohože - ide o lacný a osvedčený spôsob ekologického vykurovania.

Zobraziť viac záznamov z August 2023
pixel