Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Nie každá vykurovacia rohož do sprchy!

2023-09-19
Nie každá vykurovacia rohož do sprchy!

Mnohí ľudia si kladú otázku, ako správne nainštalovať vykurovaciu rohož pod dlaždice v sprchovacom kúte. Sprchový kút je často ohraničený kus podlahy s nainštalovaným odtokom. Ako v takejto situácii nainštalovať elektrické podlahové vykurovanie? A bude to úplne bezpečné? Zistite to sami.

Ako bezpečná je vykurovacia rohož v sprche?

Spojenie elektriny a vody môže byť veľmi nebezpečné. Preto je vždy vhodné uistiť sa, že vaše riešenie v kúpeľni je bezpečné. To isté platí aj pre vykurovanie pomocou vykurovacej rohože pod dlaždicami v sprchovacom kúte. Nie každý výrobok je vhodný na takéto použitie. V prvom rade by mala byť konštrukcia rohože schválená výrobcom na inštaláciu v mokrých priestoroch, medzi ktoré patria bazény, ležadlá, kúpeľné zariadenia atď.

  • Takáto vyhrievacia rohož do sprchy musí byť vhodne izolovaná.
  • V izolácii, ktorá je odolná voči starnutiu a oderu (mechanická pevnosť > 1500 N).
  • Nesmie reagovať so stavebnými chemikáliami.
  • Musí mať schválenia ako VDE, CE, SEMKO.
  • Okrem toho je dôležité, aby bolo vo vnútri kábla hrubé ochranné opletenie pre vykurovacie vodiče ako uzemňovací systém.

Naša vykurovacia rohož QuickNet sa môže inštalovať do sprchového kúta.

Okrem nákupu kvalitných a spoľahlivých vykurovacích rohoží by ste si mali najať odborníka na ich inštaláciu. Iba kvalifikovaná osoba vykoná bezchybnú a užívateľsky bezpečnú inštaláciu.

Elektrické podlahové vykurovanie v sprche v zóne "0"

Elektrické podlahové kúrenie v sprche

V závislosti od úrovne bezpečnosti má každá zóna v kúpeľni číslo, ktorému zodpovedajú príslušné bezpečnostné predpisy. Vnútro vane alebo sprchovej vaničky je zóna "0", najnebezpečnejšia zóna. Preto sa v nej môžu používať spotrebiče napájané striedavým prúdom do 12 V alebo jednosmerným prúdom do 30 V. Ide o úroveň napätia, ktorá nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre ľudí, a to ani v prípade, že sa prúd dostane do kontaktu s vodou. Okrem toho sa vyžaduje stupeň ochrany IPX7.

Tá sa však vzťahuje na predmety, ktoré môžu prísť do priameho kontaktu s vodou. Na druhej strane vykurovaciu rohož chránia nielen dlaždice, ale aj utesnená vrstva lepidla alebo samonivelizačnej stierky. Preto sa uvedené predpisy nevzťahujú na elektrické podlahové vykurovanie. Úroveň pod dlaždicami, t. j. vrstva lepidla, už nie je "vnútro sprchovej vaničky", čo znamená, že nejde o zónu "0". Môže byť vykurovacia rohož v sprche?

Ochrana elektrického obvodu

Je tiež dôležité pamätať na primeranú ochranu samotného elektrického obvodu. V prípade podlahového vykurovania sa často používa samostatný obvod, ktorý napája len vykurovacie rohože.

V závislosti od ich celkového výkonu treba zvoliť vhodnú ochranu proti preťaženiu. Tá chráni pred spálením vodičov (nielen tých v rohoži, ale aj tých, ktoré spájajú podlahové vykurovanie s rozvodnou skriňou). Na druhej strane, prúdová ochrana, najčastejšie 30 mA, reaguje pri zistení nadmerného úniku prúdu (bežne označovaného ako prieraz). Ktorá poistka pre vykurovaciu rohož?

Ako správne položiť vykurovaciu rohož v sprche?

Ako správne položiť vykurovaciu rohož do sprchy?

Podlaha by mala byť najprv očistená od prachu a dobre vyspádovaná. Potom by sa mal na celý povrch naniesť hydroizolačný prostriedok alebo tekutá fólia. Vykurovaciu rohož možno položiť na takto pripravený podklad:

  • dodržujte vzdialenosť 10 - 15 cm od stien,
  • dodržujte vzdialenosť 10 - 15 cm od sifónu na vodu, aby v ňom voda nevysychala,
  • nepokladajte vykurovaciu rohož na miesta, kde sa budú vŕtať otvory.

Po správnom položení vykurovacej rohože ju môžete utesniť elastickým lepidlom určeným pre systémy podlahového vykurovania a potom položiť kúpeľňové obklady. Nezabudnite tiež, že pod obkladačkami nesmie zostať žiadny vzduch - vrstva lepidla by mala byť rovnomerná. Pokyny na inštaláciu vykurovacej rohože od autorizovaného inštalatéra.

Meranie vykurovacej rohože

Ako zmerať vykurovaciu rohož?

Po inštalácii rohože by sa mali vykonať príslušné elektrické merania. V praxi by sa prvé meranie malo vykonať po vybratí z krabice a druhé hneď po položení rohože na podlahu, aby sa potvrdilo, že nebola poškodená. Potom je nevyhnutné ich zopakovať po zalepení lepidla a položení dlažby - aby sa zabezpečilo, že sa počas tohto obdobia nepoškodili žiadne vodiče.

Ide najmä o meranie odporu medzi vykurovacími vodičmi a meranie izolačného odporu medzi prívodnými vodičmi a opletením. Ako zmerať vykurovaciu rohož pomocou merača?

Akú vykurovaciu rohož do sprchy?

Mata grzewcza pod prysznic

Odporúča sa použiť výrobok veľkej a známej značky, ktorý je vyrobený z vysokokvalitných materiálov a poskytuje najlepší výkon. Príkladom takejto vykurovacej rohože môže byť naša vykurovacia rohož do sprchy nVent RAYCHEM QuickNet -160. Má najvyšší možný výkon, spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky a je vyrobená veľmi odolným a robustným spôsobom. Zaujímavosťou je, že ako jediná zo spoločností na trhu poskytuje záruku nielen na dodanie nového vykurovacieho telesa, ale aj na uvedenie podlahy do stavu pred poruchou.

Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel