Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Má elektrické podlahové vykurovanie vplyv na zdravie?

2023-08-30
Má elektrické podlahové vykurovanie vplyv na zdravie?

Niektorí ľudia majú obavy z elektromagnetického žiarenia, ktoré má vyžarovať vykurovacia rohož alebo vykurovací kábel. Vedci ich však upokojujú - je to úplne bezpečné. Na druhej strane, nahradenie vykurovania v domácnosti elektrickými vykurovacími rohožami môže priniesť veľa výhod pre zdravie domácich. Aký je teda skutočný vplyv vykurovacích rohoží na zdravie?

Čo je to elektromagnetické žiarenie?

Ozývajú sa hlasy, ktoré varujú pred elektromagnetickým žiarením. Údajne je zdraviu škodlivé a spôsobuje ochorenia, ako sú problémy s krvným obehom, spomalenie srdca, tras rúk alebo elektrochemické zmeny v mozgu. Tieto príznaky potvrdili aj vedci a vo vedeckom svete panuje zhoda, týkajú sa však dlhodobého vystavenia konkrétnemu žiareniu. Práve odtiaľ pramení najdôležitejšie nedorozumenie v tejto oblasti.

Široké spektrum žiarenia

Spektrum elektromagnetického žiarenia sa delí na niekoľko dôležitých oblastí. Niektoré z nich, tzv. ionizujúce žiarenie, sa všeobecne považujú za škodlivé. Sem možno zaradiť röntgenové žiarenie, ultrafialové žiarenie (z veľkej časti) alebo gama žiarenie. Prebieha aj diskusia o účinkoch nízkofrekvenčného žiarenia na organizmus, ktoré sa však v poľských podmienkach nevyskytuje. Iná situácia je v prípade frekvencií spojených s rádiom, televíziou alebo... elektrickou energiou v zásuvke.

V prípade elektrického podlahového vykurovania pre domácnosti môžeme hovoriť len o elektromagnetickom žiarení spojenom s tokom elektrickej energie. Vzhľadom na množstvo spotrebičov používaných v domácnosti nemá inštalácia vykurovacej rohože žiadny významný vplyv na prítomnosť takéhoto žiarenia, a preto je aj úplne bezpečná pre zdravie - rovnako ako všetka biela technika alebo spotrebná elektronika.

Má teda inštalácia podlahového vykurovania vplyv na zdravie domácnosti?

Výber plošného elektrického vykurovania má významný vplyv na zdravie používateľov. Tento vplyv je však väčšinou pozitívny:

  • Rovnomerné vyhrievanie celej podlahy zabraňuje prúdeniu vzduchu. Ide o jav miešania teplého a studeného vzduchu v miestnostiach s bodovým vykurovaním. Takýto pohyb spôsobuje vzostup roztočov, prachu a peľu, čo podporuje alergické reakcie u alergikov. Pri podlahovom vykurovaní sa preto pozoruje zníženie výskytu alergickej nádchy a slzenia očí.
  • Absencia spomínaného prúdenia vzduchu má za následok lepšie podmienky vetrania miestnosti (keďže nedochádza k ďalším zásahom do klimatizácie alebo vetrania). V dôsledku toho bude vlhkosť vzduchu v miestnosti, obývačke alebo kuchyni na pre človeka priaznivej úrovni, čo zabráni vysychaniu nosa alebo očí.
  • Optimálne podmienky pre ľudí sú teplejší vzduch v oblasti nôh a chladnejší vzduch v horných oblastiach tela. Takéto rozloženie teploty je možné len s plošným vykurovaním umiestneným pod podlahou.
  • Radiátory poskytujú vysokú teplotu vo svojej oblasti, zatiaľ čo na opačnom konci miestnosti je často chladno. Na druhej strane vykurovacie rohože dosahujú rovnomerné rozloženie teploty na celej vykurovanej ploche.
  • Domácnosti trpiace syndrómom studených nôh poteší aj elektrické podlahové vykurovanie. Vysoká teplota podlahy tento problém prirodzene rieši.

Hlavnou výhodou podlahového vykurovania je optimálne rozloženie teploty vo všetkých osiach súradnicového systému (na povrchu podlahy a vo vertikálnom smere). To využijú alergici, ľudia so syndrómom studených nôh alebo domáci so suchými očami a problémami s hrdlom.

Bilancia vplyvu podlahového vykurovania na ľudské zdravie

Obavy z elektromagnetického žiarenia, ktoré vyžarujú vykurovacie rohože a káble, treba hneď na začiatku odložiť bokom - toto žiarenie je bežné v domácnostiach, školách, kanceláriách alebo továrňach, a to v oveľa vyšších koncentráciách, než by mohlo vyžarovať predmetné elektrické podlahové vykurovanie. Je potrebné poznamenať, že neexistuje žiadna uznávaná štúdia, ktorá by posúdila škodlivosť tohto rozsahu žiarenia. Na druhej strane sú nepochybne zdraviu škodlivé aj iné rozsahy žiarenia - tie však nie sú generované vykurovacími rohožami.

Na druhej strane má inštalácia podlahového vykurovania mnoho zdravotných výhod. Takýto systém je šetrný k alergikom alebo ľuďom trpiacim syndrómom studených nôh. Zabezpečuje však aj optimálne rozloženie teploty v miestnostiach, a teda maximálny komfort pre všetkých členov domácnosti.

Zobraziť viac záznamov z August 2023
pixel