Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Kúpeľňový termostat s krytím IP44

2023-09-13
Kúpeľňový termostat s krytím IP44

Izbové termostaty pre vykurovacie rohože a vykurovacie káble majú nízky stupeň ochrany proti striekajúcej vode zabezpečený krytom. Na trhu máme hlavne termostaty s označením IP21, čo nemusí byť dostatočné na montáž regulátora v kúpeľni. IP21 znamená, že termostat je odolný voči prachu a padajúcim zvislým kvapkám vody. Táto úroveň ochrany krytu je nedostatočná. Ktorý kúpeľňový termostat bude v tomto prípade vhodný?

Kúpeľňový termostat pre vykurovaciu rohož IP21

V kúpeľni môže byť termostat nainštalovaný len v "ochrannej zóne 3" a musí mať úroveň ochrany. IP44. Ak ste nenašli vhodný regulátor do kúpeľne, je potrebné použiť dodatočné tesnenie na zvýšenie jeho IP, ktoré zvýši ochranu zariadenia proti vode. Týmto spôsobom možno zariadenie rovnako výrazne ošetriť kúpeľňovým termostatom s krytím IP44. Ak však nie je možné zvýšiť stupeň bezpečnosti zariadenia, mali by ste od inštalácie tohto typu termostatu v kúpeľni upustiť. Je lepšie kúpiť model, ktorý je z výroby chránený proti striekajúcej vode z akéhokoľvek smeru, t. j. s označením IP44. Iba tento typ zariadenia sa smie inštalovať v kúpeľniach - aby nepredstavoval riziko pre život a zdravie ľudí v nich.

Tesnenie pre kúpeľňový termostat

Tesnenie pre kúpeľňový termostat

Na ochranu termostatu s krytím IP21 pred striekajúcou vodou sa musí použiť špeciálne tesnenie určené na tento účel. Je vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý zabraňuje vniknutiu vody do elektrickej skrinky. Tesnenie sa montuje medzi stenu kúpeľne a regulátor teploty. Týmto spôsobom ochránite regulačnú skrinku pred vodou stekajúcou zo stien.

Príkladom tohto typu je tesnenie nVent RAYCHEM R-SENZ-ACC-IP44GASKET pre termostat SENZ WIFI. Po inštalácii je možné tento termostat bezpečne nainštalovať vo vnútri kúpeľne v zóne 3 bez toho, aby predstavoval nebezpečenstvo pre používateľov.

Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel