Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Fólia na podlahové vykurovanie vás môže zasiahnuť elektrickým prúdom!

2023-08-30
Fólia na podlahové vykurovanie vás môže zasiahnuť elektrickým prúdom!

Dobre vyrobené elektrické podlahové vykurovanie je úplne bezpečné pre všetkých členov domácnosti. Platí to však len pre kvalitné vykurovacie rohože a káble, ktoré inštalujú renomovaní montážnici v súlade s odporúčaniami výrobcov. Iná situácia je napríklad pri v poslednom čase veľmi rozšírených vykurovacích fóliách. Sú podomietkové vykurovacie fólie bezpečné a prečo nie sú dobrou voľbou pre vašu domácnosť? Prečítajte si skutočné názory na ňu a presvedčte sa o tom sami!

Vedeli ste, že fólie na podlahové vykurovanie nemajú vo svojej konštrukcii ochrannú sieť proti prepichnutiu, úniku energie a úrazu elektrickým prúdom?

Vykurovacia fólia pod panely nemá PE ochranu

Pripojenie vykurovacej fólie a utesnenie spoja samolepiacou páskou nezabezpečuje vždy 100 % ochranu pred vlhkosťouPri obľúbených vykurovacích fóliách sa používa starý a dnes už neodporúčaný systém pripojenia TN-C, pripája sa len nulový a fázový vodič. Ten sa vyznačuje absenciou samostatného ochranného vodiča - jeho úlohu plní nulový vodič, označený PEN (pripojenie PE a N). Možno sa pýtate, či to má nejaký význam, keďže prúd z krytu sa aj tak odvádza do siete. Má, ale prúd sa vracia cez prúdový chránič, takže rovnováha je na mieste.

V praxi to znamená, že vykurovacia fólia môže byť pod pre vás nebezpečným napätím! Pokiaľ sa nedotknete jej chybnej súčasti, prúd sa vráti cez nulový vodič a poistka nebude fungovať. A čo sa stane, ak sa niektorý z členov domácnosti dotkne poškodeného povrchu vykurovacej fólie? Prúd pôjde najkratšou cestou k zemi - cez telo. Pri napätí 230 V môžu aj zlomky sekundy (kým sa spustí ochrana inštalácie) spôsobiť na tele veľkú spúšť. Od rizika poškodenia srdca až po ochrnutie nervov a vznik bolestivých popálenín.

Riešením môže byť položenie kovovej sieťky (ktorá funguje ako ochranný vodič PE) cez elektrickú vykurovaciu fóliu - to však zvyšuje náklady na inštaláciu, pridáva veľa práce a účinok bude stále ďaleko od ideálu.

Situácia je ešte horšia, keď sa do prípojok alebo do časti neviditeľne poškodenej vykurovacej fólie vyleje voda.

Únik prúdu z vykurovacej fólie pod panelmi je nielen pascou na váš život

Prúd tečúci z poškodeného kábla predstavuje veľké nebezpečenstvo, ale len vtedy, keď sa niektorý z členov domácnosti dotkne povrchu fólie (aj to len prostredníctvom kovového predmetu, napríklad skrutky alebo klinca). Inštalácia je však ukrytá pod podlahou, ktorá je vyrobená zo slabo vodivého materiálu (drevo, linoleum alebo dlažba). To znamená, že porucha môže zostať neodhalená aj niekoľko rokov.

Počas tohto času bude prúd prúdiť do vykurovacej fólie do zeme. Namiesto toho, aby napájal jej pracovné komponenty, však zvolí jednoduchšiu cestu toku cez kryt alebo kovové komponenty. Tým sa výrazne zníži účinnosť inštalácie. Aby vám fólia poskytla potrebné teplo, bude odoberať o niečo viac elektrickej energie.

Je vykurovacia fólia pod podlahovými panelmi bezpečná?

Každá vykurovacia inštalácia musí byť primerane chránená prúdovými chráničmi a nadprúdovými poistkami. Ukazuje sa však, že tieto nefungujú vždy s rovnakou účinnosťou. V prípade vykurovacích fólií majú veľký význam unikajúce prúdy a spôsob ich odvádzania do elektrickej siete. Práve tento aspekt ma núti k tomu, aby som ich vo svojej domácnosti nikdy nechcel mať!

Čo je to ochrana pred zvyškovým prúdom?

Na začiatok vám však musím vysvetliť, ako funguje populárny "rozdielový" prúd. Ide o istiaci prvok, cez ktorý sú vedené dva vodiče - fázový L1 a nulový N (existujú aj trojfázové diferenciály, ich činnosť je založená na rovnakých princípoch). Pokiaľ oboma vodičmi preteká rovnaký prúd, celý systém zostáva v rovnováhe. V prírode však nič nie je dokonalé - v systéme dochádza k únikom prúdu. Malé straty, ktoré súvisia s prirodzenou prevádzkou inštalácie, nemajú vplyv na prúdovú ochranu. Iná situácia je v prípade prerušenia.

Poškodenie izolácie spôsobuje únik prúdu z obvodu do krytu. Nebezpečný prúd potom tečie do zeme cez ochranný vodič PE. To však znamená, že v diferenciáli vzniká nerovnováha - do elektrického ohrevu tieklo viac prúdu, ako sa z neho vracalo cez nulový vodič. V dôsledku tejto nerovnováhy sa objaví magnetická sila, ktorá vypne stýkač a preruší napájanie celého systému.

Väčší výkon vo fóliách podlahového vykurovania - výhoda alebo pokušenie?

Prečo inštalovať vykurovaciu rohož s výkonom 160 W/m2, keď si môžete kúpiť fóliu s výkonom až 400 W! Bude teplejšie a čas vykurovania sa výrazne skráti. Okrem toho, ak môžete mať lepšie a výkonnejšie vykurovanie za nižšiu cenu, je hriech to nevyužiť.

Ukazuje sa však, že vysoký výkon elektrických vykurovacích fólií je ich najväčšou nevýhodou. Prečo? Ľahko s nimi dosiahnete teplotu podlahy nad 27 °C. To síce znie dobre, ale rýchlo to vedie k poškodeniu podlahy. Pod vplyvom teploty:

  • Podlaha sa deformuje. Nie vždy bude možné vrátiť jej predchádzajúci tvar - vyblednuté panely sa musia nahradiť novými.
  • V mieste prehriatia sa rýchlo objavia znetvorujúce zmeny farby.
  • V extrémnych prípadoch, ak termostat podlahy zlyhá a začne sa neustále prehrievať, môže dôjsť dokonca k požiaru alebo k vznieteniu podlahovej konštrukcie!
  • Príliš vysoká teplota bude nepríjemná aj pre obyvateľov domu.

Oplatí sa toľko riskovať kvôli výkonnejšej inštalácii? Určite nie.

Vykurovacia fólia nielen na podlahy

Najviac ma desí fakt, že vykurovacie fólie sú čoraz populárnejšie, hoci už v niektorých komentároch pod reklamami napríklad na Facebooku vidíte, že sa na ne ľudia začínajú sťažovať. Čoraz častejšie sa vykurovacie fólie vkladajú do sadrokartónových stien alebo podhľadov. Povrchové stenové vykurovanie má mnoho výhod, ale v tomto prípade má aj jednu obrovskú nevýhodu. Na stenách sú zavesené zrkadlá, obrazy, kuchynské doplnky alebo skrinky. Na tento účel sa používajú kovové skrutky alebo skrutky. Stačí si predstaviť, že počas inštalácie skrutka prerazí vykurovaciu fóliu. Prúdový chránič nereaguje - kvôli absencii samostatnej svorky pre ochranný vodič. Skrinka však zostáva neustále pod smrtiacim napätím - tikajúca bomba, ktorá môže kedykoľvek smrteľne zasiahnuť elektrickým prúdom ktoréhokoľvek člena domácnosti.

Čo by ste mali skontrolovať pred kúpou vykurovacej fólie?

Bezpečnostné aspekty vás celkom nepresvedčili? Zdá sa vám cenový rozdiel príliš atraktívny? Alebo snáď popis vykurovacej fólie v náhodnom obchode vytvoril skúsený marketér, ktorý dokáže produkt prezentovať len v superlatívoch? Tu je niekoľko aspektov, ktoré by ste si mali overiť alebo sa na ne opýtať predajcu. Som si istý, že odpoveď vás prekvapí a prinúti vás prehodnotiť nákup. Záruka na vyhrievanú fóliu Záruka je skvelá vec - výrobca vás ubezpečuje, že jeho výrobok je bezchybný a napriek tomu, ak sa niečo pokazí, pošle vám úplne novú vyhrievanú fóliu. Navyše, kúpou teraz získate nie štandardné 2 roky, ale až 6 rokov záruky na výrobok! Na tomto mieste je potrebné spomenúť, že vyhrievacie rohože, ktoré používam, majú plnú záruku 10 až 25 rokov. V tomto porovnaní strácajú vyhrievacie fólie veľa zo svojej príťažlivosti, však? Zamyslite sa nad tým, prečo je v tom taký rozdiel. Je to životnosťou oboch riešení? Ich poruchovosť?

Jedným z aspektov je životnosť samotného výrobku. Predstavte si, že si do obývačky nainštalujete vykurovaciu fóliu. Potom na ňu položíte krásne a drahé podlahové panely. Nanešťastie sa elektrická vykurovacia fólia pokazí už po jednom mesiaci, takže sa okamžite ohlásite v obchode s reklamáciou. Všetko sa okamžite rieši a už o niekoľko dní dostanete balík s novou vykurovacou fóliou. Zostáva vám už len jeden problém - demontovať podlahu tak, aby ste ju nepoškodili, vymeniť vykurovací systém a potom znovu položiť podlahové panely. To môže byť drahá hra... Pritom napríklad inštaláciou výrobkov nVent RAYCHEM získate záruku nielen na samotnú vykurovaciu rohož pod podlahovými panelmi, ale v prípade poruchy výrobku sa záruka vzťahuje aj na jeho opravu a uvedenie podlahy do stavu pred poruchou. Zdá sa to ako detail, na ktorý pri kúpe nemyslíte, ale v konečnom dôsledku môže stáť dosť veľa.

Certifikáty

Každý predajca vykurovacích fólií sa modlí, aby ste sa ho nepýtali na certifikáty. Prečo? Pretože drvivá väčšina vykurovacích fólií nespĺňa požadované normy! Bohužiaľ, málokto sa tým zaoberá. Najmä keď vidia len získanú značku CE.

Značka CE zaručuje, že ak sa pri návrhu a výrobe výrobku použili európske predpisy, ktorých dodržiavanie je preukázané, výrobok neohrozuje zdravie a bezpečnosť používateľa ani životné prostredie. Označenie CE nie je certifikátom kvality ani dôkazom pôvodu z EÚ, ani certifikátom bezpečnosti.

Inštalácia vykurovacej fólie

Vykurovacie fólie sa pripájajú k prívodnému káblu pomocou svoriek. Upevňujú sa len pomocou samovulkanizačnej pásky - za predpokladu, že ju montážnik nezabudne použiť. Ak sa spojenie starostlivo neprelepí páskou, hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom. Ani správna inštalácia nezabezpečuje úplnú ochranu pred únikom prúdu. Na rozdiel od vykurovacej rohože sa fólia voči podlahe neustále pohybuje. Riziko odierania izolácie je veľmi vysoké. Takisto spoje sa môžu časom uvoľniť a predstavovať veľké nebezpečenstvo pre obyvateľov domu.

Aby bola vykurovacia fólia bezpečná, mala by sa pod ňu a nad ňu po celej ploche položiť uzemnená mriežka z nehrdzavejúcej ocele. Bez ohľadu na to, či ide o suchú alebo vlhkú miestnosť (akýkoľvek elektrický spotrebič), každá vykurovacia fólia musí mať ochranu proti úrazu elektrickým prúdom. Prakticky nikto to nerobí a predajcovia o tom svojich zákazníkov vôbec neinformujú, pretože to výrazne zvyšuje náklady na nákup vykurovacej fólie, čo znamená, že by výrobok nepredali. Všetky položené siete musia byť starostlivo pripojené k ochrannému vodiču PE. Malo by sa to urobiť tak, že minimálne dva protiľahlé konce každej mriežky s PE vodičmi sa spoja s jednou spoločnou PE svorkou. Spojenie mriežky so sieťou sa nemôže uskutočniť, pretože ak jedno spojenie zlyhá, ostatné komponenty budú mať prerušený obvod. Svorka PE musí byť pripojená k ochrannému vodiču v elektrickom systéme.

Ako je to s vykurovacou rohožou pod podlahovými panelmi namiesto fólie?

Vykurovacia rohož pod panelmi

Na záver, naozaj sa oplatí vsadiť na vykurovaciu fóliu? Odporúčam kúpu vykurovacej rohože pod podlahové panely. Prečo?

  • Vykurovacia rohož má ochranné tienenie a primeranú izolačnú ochranu, takže je oveľa bezpečnejšia.
  • Odolná izolácia nie je vystavená oderu, pretože je v odolnej vrstve samonivelizačnej stierky.
  • Zdanlivo je vykurovacia rohož o niečo hrubšia ako vykurovacie fólie. Je však zaliata lepidlom alebo poterom, takže často neovplyvňuje výšku hotovej podlahy.
  • Životnosť vykurovacích rohoží pod podlahové panely je niekoľkonásobne vyššia - svedčí o tom aj záruka, ktorá sa na ne poskytuje, a to aj 20 rokov.
  • Vykurovacie rohože majú požadované certifikáty a úroveň bezpečnosti je často oveľa vyššia, než stanovujú zákonné požiadavky.
  • Funkčnosť vykurovacích rohoží je úplne rovnaká ako funkčnosť fólií.

Ak chcete, aby bolo elektrické podlahové vykurovanie vo vašej domácnosti udržateľné a bezpečné, vykurovacie rohože si vyžiadajú menej práce, peňazí a starostí o to, či je všetko plne chránené proti otrasom. Pri započítaní všetkých nákladov sú vykurovacie fólie jednoducho nerentabilné.

Zobraziť viac záznamov z August 2023
pixel