Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Elektrické vykurovanie substrátu v skleníku

2023-09-13
Elektrické vykurovanie substrátu v skleníku

Kto by nerád siahol po svojej obľúbenej zelenine ešte pred začiatkom sezóny zberu? V obchodoch sú k dispozícii len dovezené produkty, ktoré putujú niekoľko týždňov, kým sa dostanú na pulty. Pritom vo vašej záhrade môžete mať úplne čerstvú a zdravú zeleninu oveľa skôr. Ako? Zriadením aspoň malého skleníka. Aby ste dosiahli ten správny efekt, musíte ho vykurovať - čo je pre mnohých ľudí dosť náročné. Na tento účel však nehľadajte sporák. Oveľa lepšie bude fungovať elektrický ohrievač pôdy. Takto zvýšená teplota v skleníku výrazne urýchli čas rastu rastlín a umožní vám zber úrody skôr, ako sa začnú vytvárať púčiky v otvorených záhradách. Zistite, aké jednoduché je zriadiť takýto systém vykurovania vo vašej záhrade!

Možnosti vykurovania skleníka pomocou vykurovacieho kábla

Prečo používať vykurovací systém s vykurovacím káblom? Existuje na to niekoľko dôležitých dôvodov:

  • V prvom rade sa vyhrieva pôda, t. j. miesto, kde klíčia semená. V počiatočných fázach je to práve pôda, ktorá musí dosiahnuť správnu teplotu, aby zelenina rástla rýchlejšie. Alternatívne zdroje vykurovania by na dosiahnutie rovnakého cieľa museli použiť oveľa viac paliva.
  • Vzduch v skleníku sa toľko neohrieva, takže keď vojdete dovnútra, nemáte pocit dusna. Medzitým majú rastliny stále optimálne podmienky na rast.
  • Počas teplých dní, keď slnko výrazne pomáha prehrievať vaše ešte stále malé rastliny, sa dá elektrický systém ľahko ovládať a dokonca sa automaticky vypne. Alternatívne spôsoby vykurovania si často vyžadujú časovo náročné zakladanie ohňa, takže počas teplých jarných dní sa ich neoplatí hasiť - a to môže viesť k prehriatiu rastlín.
  • Vysoké teploty vzduchu podporujú odparovanie vody z listov rastlín, čo zelenine neprospieva. Na druhej strane, vyhrievanie samotnej pôdy to výrazne znižuje, pričom stále zabezpečuje optimálne podmienky.
  • Vetranie stanu je mimoriadne dôležité. V opačnom prípade sa na vašej zelenine rýchlo objavia plesne a iné choroby. Väčšina vykurovacích systémov ohrieva vzduch v skleníku, takže pri vetraní všetko vzniknuté teplo uniká von. Pri vykurovaní pôdy je situácia iná. Pôda totiž vo veľkej miere akumuluje tepelnú energiu a ochladzuje sa oveľa pomalšie.

Vykurovanie pôdy v skleníku pomocou vykurovacieho kábla má preto oproti iným systémom vykurovania mnoho výhod. Už len z tohto dôvodu sa určite oplatí zvážiť toto riešenie pre vašu záhradu.

Optimálny vykurovací výkon systému

Ak chcete zabezpečiť optimálne podmienky pre rast vašej zeleniny, musíte vytvoriť zariadenie s určitým výkonom. Príliš slabé rúrky si nebudú vedieť poradiť s chladnými večermi a mrazivými nocami. Na druhej strane, príliš silný vykurovací systém môže pôdu prehrievať, čo tiež nie je dobré.

Optimálna teplota pôdy pre vývoj väčšiny rastlín je 15 až 20 °C. Za týchto podmienok dochádza k najrýchlejšiemu rozširovaniu rastlinného tkaniva. Až pod 5 °C sa však tento rast zastaví. V neskoršom štádiu vývoja, keď sa začína kvitnutie, by mala byť optimálna úroveň teploty pôdy až 30 °C. Nie sú to nevyhnutné podmienky, ale zodpovedajú najrýchlejšiemu a najväčšiemu rozvoju zeleniny v skleníku alebo na poli. Treba mať na pamäti aj to, že každý druh a odroda môže mať individuálne potreby, ktoré sa odchyľujú od priemerných hodnôt - najmä skoré odrody. Uvedené údaje však uľahčia určenie výkonu vykurovacieho systému v markíze.

Na základe našich skúseností a početných pokusov sme zistili, že optimálny rozsah výkonu pre systém vykurovania pôdy je 80 až 120 W/m². Káble na ohrev pôdy spĺňajúce túto podmienku dokázali udržať teplotu pôdy v požadovanom rozsahu a zároveň neprehrievať plodiny.

Kábel na ohrev pôdy v skleníku

Vykurovací kábel pre skleníky

Ktorý vykurovací kábel je najlepší? S čo najmenším výkonom! Prečo je vhodný nVent RAYCHEM T2Blue-10 W/m? Dôvod je jednoduchý. Na zabezpečenie dostatočného výkonu celej inštalácie je potrebná určitá dĺžka kábla. Na porovnanie si ľahko vypočítate, že na 1 m² (na získanie výkonu 100 W/m²) budete potrebovať 10 m uvedeného kábla alebo len 5 m výkonnejšieho modelu 20 W/m. To znamená, že výberom slabšieho vykurovacieho kábla možno položiť dvakrát viac. Hoci sa to zdá byť o niečo menej hospodárne, má to jednu obrovskú výhodu - rovnomernejšie rozloženie tepla v zemi.

V prípade vykurovacieho kábla s výkonom 20 W/m by vzdialenosť medzi po sebe idúcimi káblami pre 100 W/m² bola 20 cm. Rozdiel sa môže zdať malý, ale pre rastliny v zemi je to obrovský rozdiel. Ako už bolo spomenuté, pôda dobre akumuluje teplo, a preto má nižšiu tepelnú vodivosť. Pri rozstupe 20 cm sa vytvoria striedavé pásy teplejšej a chladnejšej pôdy. Pri dvojnásobnej vzdialenosti sa pôda zohreje rovnomernejšie a vzchádzajúca zelenina poskytne podobné výnosy bez ohľadu na to, ako ďaleko od drôtu bola zasiata.

Vzdialenosť medzi vykurovacími káblami? Vypočítajte si to s nami!

Predpokladajme, že naša vykurovacia zóna v skleníku má rozmery 5 x 2 m = 10 m². Potrebný vykurovací výkon je teda:

100 W/m² x 10 m² = 1000 W

Ako si mám vybrať vykurovací kábel zo sortimentu obchodu?

Pre vykurovací kábel T2Blue 10 W/m budete potrebovať kábel s vykurovacím výkonom približne 1000 W. Ponúkame vykurovací kábel s vykurovacím výkonom 1015 W, ktorý je dlhý 101 m.

Ako vypočítam vzdialenosť medzi vykurovacími káblami?

Vydelte plochu dĺžkou vybraného kábla, vo vyššie uvedenom prípade by to bolo:

10 m² : 101 m = 0,099 m

ak chcete získať výsledok v centimetroch, vynásobte výsledok x 100

0,099 m x 100 = 9,90 cm

Vykurovací kábel položte v intervaloch (približne) 10 cm.

Regulácia vykurovania

Osobitnú pozornosť by sme chceli venovať regulácii vykurovania pôdy v skleníku. Je to preto, lebo sa líši od typického elektrického podlahového vykurovania, ktoré sa nachádza v domácnostiach. Rýchlo rastúca zelenina a bohatá úroda si vyžadujú správnu teplotu samotnej pôdy, nie vzduchu. Naproti tomu vykurovanie budovy musí zabezpečiť teplo v miestnostiach, zatiaľ čo teplota poteru je druhoradá (hoci nesmie prekročiť maximálne hodnoty, nemá vplyv na pohodlie obyvateľov).

Z uvedeného rozdielu vyplýva dôležitý bod týkajúci sa umiestnenia snímača teploty. Ten má merať teplotu pôdy, nie teplotu vzduchu. Preto sa najdôležitejšie meranie vykonáva pomocou káblového snímača. Nie je tiež potrebné kupovať sofistikovaný regulátor so zabudovaným snímačom teploty vzduchu - ten sa pre skleník vôbec nebude brať do úvahy. Z tohto dôvodu odporúčame skôr jednoduchý termostat nVent RAYCHEM R-TE. Ide o veľmi jednoduché zariadenie s nastavením požadovanej teploty a spínačom. V prípade skleníka nie je potrebné nič iné - nepoužije sa ani nastavenie denných programov, ani presné nastavenie hysterézie. Na druhej strane je možné tento model prepnúť na reguláciu podľa údajov pripojeného snímača.

Regulátor R-TE od nVent RAYCHEM má najdlhšiu 12-ročnú záruku na trhu a predáva sa s káblovým senzorom s 3 m káblom.

Ďalšou výhodou tohto modelu je výkon - dokáže ovládať obvody až do 16 A. Je to veľa? Je to ekvivalent 3 500 W vodiča, takže (za predpokladu našej požiadavky 120 W/m²) stačí na vykurovanie až 30 m² skleníka. Dôležité je, že každý stan alebo kontajner, ktorý je fyzicky oddelený od susedných, si vyžaduje samostatné vykurovacie zariadenie s vlastným termostatom - keďže teplota v každom z nich môže byť z rôznych dôvodov odlišná, takže každý si vyžaduje samostatné meranie a reguláciu.

Ako správne nainštalovať elektrický vykurovací systém skleníka?

vykurovanie pôdy v skleníku

Pôda v skleníku sa odkope. Aj zber úrody môže viesť k poškodeniu zle vykonanej inštalácie. Ako teda zabezpečiť systém vykurovania pôdy tak, aby bol úplne bezpečný a mohol fungovať dlhé roky?

Najjednoduchším spôsobom je urobiť inštaláciu v kyvetách, ktoré majú oceľové rámy. V prípade skleníkov je možné vyrobiť aj kovový rám, hoci to nie je nevyhnutné.

  1. Na samotné dno položíme 5 cm styroduru (nie je to však povinné), na ktorý sa nasype prvá vrstva 5 cm piesku.
  2. Položíme kovové pletivo, ku ktorému vo vopred vypočítaných intervaloch (optimálne to bude asi 10 cm pre kábel s výkonom 10 W/m) pripevníme vykurovacie káble pomocou nylonových väzieb.
  3. Takto položenú inštaláciu zasypeme 5 cm piesku a následne ju zaistíme hrubším kovovým pletivom s okami max. 10 x 10 mm. Kovové pletivo chráni kábel pred príliš hlbokým zaborením rýľom alebo inými záhradníckymi prácami.
  4. Opäť je dobré celú plochu zasypať 5 cm piesku, zarovnať a nakoniec položiť riadnu vrstvu kultivačnej zeminy podľa potreby 20 - 30 cm.

Kam mám umiestniť snímač teploty?

snímač teploty

Snímač teploty musí byť umiestnený vo vrstve kultivačnej pôdy. Z tohto dôvodu bude viac vystavený poškodeniu. Preto vám odporúčame umiestniť ho do medenej alebo hliníkovej rúrky s priemerom podobným veľkosti snímača (t. j. o niečo väčším, aby sa dal umiestniť dovnútra). Koniec rúrky môže byť sploštený, aby meracie zariadenie neunikalo von. Takto bude v bezpečí pri prekopávaní skleníka lopatou.

Zelenina a rastliny si vyžadujú časté zalievanie, čo predstavuje veľké riziko pre regulátor. Aby sme sa chránili pred poruchou, nainštalujeme termostat do uzavretej skrinky na bezpečnom mieste. To môže byť pod stolom alebo mimo stanu. Aby sme riadiacu jednotku dostatočne ochránili, stáva sa, že musíme dodatočne predĺžiť kábel k snímaču.

Prípadne môže byť regulátor aj v rozvádzači. Vtedy sú užitočné priehľadné dvere, ktoré umožňujú nepretržité sledovanie činnosti jednotky. V tej istej skrinke bude aj nadprúdová a prúdová ochrana (ľudovo nazývaná "es" a "diferenciálna"). Ide o nevyhnutnú súčasť každej inštalácie, ktorá zabezpečuje bezpečnú prevádzku. Podľa predpisov by mal celú inštaláciu vykonať odborník s certifikátom SEP a následne ju zmerať a uznať za plne funkčnú a bez nebezpečenstva. Naši zamestnanci majú túto kvalifikáciu, preto pre vás radi vykonáme tento typ ohrevu pôdy.

Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel