Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Elektrické + vodné podlahové vykurovanie = poistené!

2023-09-11
Elektrické + vodné podlahové vykurovanie = poistené!

Prevažná väčšina nových domov je vybavená podlahovým vykurovaním. Súvisí to predovšetkým s odklonom od pevných palív, najmä dreva a uhlia, k systémom podporovaným fotovoltaikou alebo tepelnými čerpadlami. Dnes je ťažké predpovedať, ktorý systém bude fungovať v budúcnosti. Okrem toho sa dodatočným vykurovacím systémom môžete chrániť v prípade poruchy alebo príliš chladnej zimy (v prípade tepelných čerpadiel, ktoré môžu byť v takejto situácii neúčinné). Je možné inštalovať vodné vykurovanie a vykurovacie rohože v jednom podlaží? A je to dobrý nápad?

Vodné a elektrické podlahové vykurovanie spolu, rozumný človek je vždy poistený

Každý vykurovací systém má svoje výhody a nevýhody. Platí to najmä pre používané palivá - dnešná situácia jasne ukazuje, ako sa ceny surovín môžu meniť zo dňa na deň, čo úplne znemožňuje výpočty inštalatérov alebo majiteľov domov. Tí, ktorí sú obozretní, ocenia možnosť kombinácie niekoľkých rôznych vykurovacích systémov, ktoré môžu fungovať striedavo v závislosti od situácie. Príkladom takéhoto typu kombinácie môže byť inštalácia vykurovacích káblov a vodného podlahového vykurovania.

Výhody podlahového vykurovania

Či už je podlahové vykurovanie inštalované ako vodný alebo elektrický systém, poskytuje obyvateľom veľký komfort. Teplo sa prenáša rovnomerne po celej ploche podlahy, takže:

  • teplo je vždy v chodidlách, ktoré určitým spôsobom regulujú teplotu celého tela, takže ich vyhrievanie ako prvé skráti čas zahrievania celého tela,
  • absencia lokálnych zdrojov tepla zabraňuje tvorbe vzdušných vírov, ktoré odnášajú prach a alergény; v dôsledku toho bude domácnosť oveľa vhodnejšia pre alergikov,
  • rovnomerné rozloženie tepla znamená, že v blízkosti radiátora nie sú horúce miesta a vo vzdialenom, neprístupnom kúte nie sú studené miesta,
  • vďaka nižšej teplote potrebnej pre tieto systémy sú prevádzkové náklady často nižšie.

Práve z týchto dôvodov si ľudia často vyberajú podlahové vykurovanie namiesto radiátorov, ktoré hyzdia ich domovy.

Elektrické podlahové vykurovanie

Ak dôjde k výpadku primárneho zdroja vykurovania, napríklad ekohrášku, zvyčajne nie je možné vykurovať dom až dva alebo tri týždne. Počas tohto času je potrebné objednať servis, ktorý zistí problém, nakúpi potrebné diely a sporák iba opraví.

Pri druhom elektrickom vykurovacom systéme stačí jediné tlačidlo na prepnutie na vykurovacie káble a zabezpečenie plného zimného komfortu domácnosti. Podobné riešenie bude možné aj pri nedostatku tuhých palív, napríklad uhlia, ako to môžeme vidieť v tomto roku. Kvôli nedostatku uhlia alebo jeho vysokej cene bude lepšie vykurovať dom elektrinou.

Treba si však uvedomiť, že vykurovacie káble možno bezpečne inštalovať tam, kde ich maximálny teplotný odpor pri vypnutí je o viac ako bezpečných 10 °C vyšší, ako máme v systéme ústredného kúrenia. Napríklad v prípade vykurovacieho kábla T2Blue nVent RAYCHEM je táto hodnota 65 °C, takže ho možno úspešne použiť v tomto type aplikácie. Pri teplote vody vo vodovodnom systéme 55 °C nehrozí poškodenie paralelného systému prevádzkou druhého systému, najmä preto, že oba systémy musia byť od seba izolované 20 mm vývodom. V žiadnom prípade by sa však oba systémy nemali spúšťať súčasne, aj keď sú vykurovacie káble riadené termostatom so snímačom teploty podlahy, ktorý by neumožnil ich spustenie pri už vyhriatej podlahe.

Výhody dodatočného elektrického akumulačného vykurovania

Medzi ďalšie výhody realizácie elektrického podlahového vykurovania patrí možnosť nastavenia izbového termostatu pre každú miestnosť samostatne. V prípade poruchy kábla tak stačí vypnúť len jeden okruh.

Elektrické akumulačné podlahové vykurovanie môže výborne fungovať aj s fotovoltickým systémom. Najmä na jeseň a na jar, keď ešte nemá zmysel zapaľovať sporák a panely vyrábajú dostatok elektriny na vykurovanie domu. Veľkou výhodou akumulačného vykurovania je, že počas dňa, keď sú panely najefektívnejšie, dokáže tepelnú energiu ukladať do podlahy a v noci, keď sa ochladí, ju odovzdávať späť.

Ako urobiť elektrické a vodné vykurovanie v jednom podlaží?

Inštalácia dvoch vykurovacích systémov je možná a vyžaduje si len lepšie plánovanie prác. Izolácia podlahy sa vykonáva úplne rovnako ako pri každom zo systémov samostatne. Na samotné inštalácie však bude potrebná 70 - 80 mm vrstva poteru.

Na izoláciu sa položí fólia podlahového vykurovania a potom sa položia potrubia. V tejto fáze to vyzerá ako pri inštalácii bežného systému vodného vykurovania. Inštalácia sa pokryje asi 20 mm poteru nad úrovňou, ktorá pokrýva všetky rúrky (celkovo je to zvyčajne asi 40 mm). Po vyschnutí sa vykurovací kábel nainštaluje pomocou horúceho lepidla prípadne na oceľovú výstužnú sieť (2 m x 1 m, s hrúbkou drôtu 2 mm). Táto sieť dodatočne spevňuje celú konštrukciu podlahy. Vykurovacie káble možno v dome s rozlohou 100 m² položiť za jeden deň, takže zdržanie výstavby je nepostrehnuteľné. Celok sa vyleje ďalším poterom s hrúbkou až 30 mm. Výsledkom je poter s hrúbkou 70 - 80 mm.

Vykurovacia rohož a vodné vykurovanie, ideálne riešenie

Ak akumulačné vykurovanie nie je prioritou, namiesto vykurovacích rúr sa môžu inštalovať vykurovacie rohože. Je to dobré riešenie pre kúpeľne alebo kuchyne. Rohože sa inštalujú len na tú časť podlahy, ktorá je odkrytá od nábytku, a navrch sa celá uloží do lepiacej vrstvy, čím sa zníži výška podlahy. Naše vyhrievacie rohože QuickNet-160 možno inštalovať aj do sprchy, čím sa zvýši komfort pri sprchovaní. Nie je problém použiť tento nápad aj v iných miestnostiach, kde bude drevená podlaha. Stačí si len vybrať správny výkon vykurovacej rohože pre daný typ povrchovej úpravy podlahy, vrátane QuickNet-90.

Zabezpečte sa pre prípad, že by cena tuhých palív stúpla

Ceny tuhých palív môžu v dôsledku rôznych svetových udalostí výrazne kolísať. Ak budete mať dva vykurovacie systémy, účinne sa pred takouto situáciou ochránite a zároveň získate veľkú flexibilitu pri výbere spôsobu vykurovania vášho domu.

Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel