Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Elektrické podlahové vykurovanie v kontajneri

2023-09-13
Elektrické podlahové vykurovanie v kontajneri

Obývacie, kancelárske alebo sanitárne kontajnery majú veľmi málo podlahovej plochy, takže montáž sporáka alebo kotla je veľkou nevýhodou. Ak chcete maximalizovať priestor, oplatí sa zvoliť elektrické vykurovanie. Je však bezpečné? Pozrite si výhody a nevýhody elektrického plošného vykurovania v kontajneroch.

Je podlahové vykurovanie v kontajneri dobrý nápad?

Malé kontajnery môže byť ťažké vybaviť správnym palivom. Uhlie a drevo zvyčajne nie je kde skladovať, pripojenie na plyn môže byť problematické, zatiaľ čo elektrina je univerzálny nosič energie, ktorý sa používa aj pre mnohé iné spotrebiče v interiéri.

Dôležitými otázkami však zostáva regulácia pohodlným a moderným spôsobom, kde tento typ vykurovania prejde skúškou a ako prispôsobiť používaný kontajner elektrickému podlahovému vykurovaniu?

Už teraz však treba poukázať na najdôležitejšie výhody takejto inštalácie.

 • Nie sú potrebné nástenné radiátory, sporáky ani rozsiahle inštalácie ústredného kúrenia, čo šetrí ďalší priestor v kontajneri.
 • V hygienických priestoroch elektrické podlahové vykurovanie zabezpečuje suché a čisté povrchy. Týmto spôsobom sa výrazne obmedzuje rast plesní a mikroorganizmov.
 • Rovnomerné rozloženie teploty zabezpečuje nielen pohodlie obyvateľov alebo návštevníkov, ale aj atmosféru vhodnú pre alergikov - vírenie vzduchu nespôsobuje vzostup peľu.
 • Teplá podlaha v celej nádobe bude pre byty obrovskou výhodou.

Na jednej strane prináša elektrické vykurovanie kontajnerov množstvo výhod, na druhej strane iné spôsoby vykurovania výrazne obmedzujú dostupný priestor. Zdá sa teda, že voľba môže byť len jedna. Stojí však za to diskutovať aj o technických detailoch takéhoto riešenia.

Konštrukcia podlahy a obloženie pre plošné vykurovanie v kontajneri

podlahové vykurovanie pre kontajner

Samoregulačný systém T2Red a panely Reflecta.

Elektrické vykurovacie systémy pre kontajnery sú založené na podobnej konštrukcii podlahy. Jej základom je zvyčajne vodotesná doska OSB s hrúbkou minimálne 18 mm. Vykurovanie sa potom môže realizovať niekoľkými spôsobmi. Najjednoduchšia je inštalácia samoregulačného systému T2Red a dosiek Reflecta. Inštalácia je úplne suchá a prebieha veľmi rýchlo. Výsledkom je energeticky účinné plošné vykurovanie, ktoré môže bezpečne pracovať s podlahovými doskami.

Alternatívou je inštalácia sadrokartónových dosiek na OSB dosky. Môžete si vybrať medzi červeným modelom, ktorý je označený ako protipožiarny, alebo zeleným modelom, ktorý je vodotesný. Ak sa má vyliať samonivelačný poter, medzery medzi doskami by sa mali dodatočne zabezpečiť proti zatekaniu zmesi. Na pripravený podklad sa položí jeden z výrobkov z ponuky nVent RAYCHEM :

 • Vykurovacia rohož QuickNet 90 W/m². Vyleje sa 15 mm samonivelačným poterom. Podlaha sa potom dokončí linoleom, vinylom alebo podlahovými panelmi. Nízky výkon je bezpečný, pretože zabraňuje rýchlemu prehriatiu týchto typov materiálov.
 • Vykurovacie rohože QuickNet 160 W/m² sa kladú priamo do lepiacej vrstvy pod dlažbu alebo sa zalievajú do samonivelizačného poteru.
 • Vykurovacie káble T2Black 12 W/m uľahčujú vykurovanie malých a veľkých miestností s nepravidelnými tvarmi a sú vhodné priamo pod keramické obklady. Tento kábel sa môže zabudovať priamo do lepiacej vrstvy alebo do samonivelizačného poteru s hrúbkou 8 - 15 mm.

Ide o najčastejšie používané riešenia. Každá situácia je však trochu iná, preto buďte otvorení aj použitiu iných výrobkov. Ak chcete individuálne vybrať optimálne riešenie pre kontajner na akýkoľvek účel, obráťte sa na špecializovanú spoločnosť.

Elektrické podlahové vykurovanie v obytnom kontajneri

Obytné kontajnery musia zladiť malý priestor s každodennými potrebami obyvateľov. Pri návrhu elektrického vykurovania sa musí zohľadniť aj umiestnenie veľkého nábytku, napríklad šatníkových skríň. Tie budú trvalo umiestnené priamo na podlahe, čo môže blokovať tok tepla a viesť k lokálnemu prehrievaniu podlahových panelov alebo samotného vykurovacieho systému.

Situácia je ešte horšia, ak vnútorné úpravy bude vykonávať len nájomca alebo ďalší majiteľ kontajnera. Ak sa v čase inštalácie elektrického podlahového vykurovania ešte neplánuje položenie nábytku, možno použiť iné bezpečné riešenie. Požiadavka na skrinky, postele alebo komody na nožičkách s minimálnou výškou 10 cm umožní prúdenie vzduchu po podlahe. Lepším nápadom je však inštalácia samoregulačného systému.

jak działa przewód samoregulujący

Prečítajte si: Princíp samoregulačného potrubia.

Konštrukcia samoregulačného kábla má zaujímavé vykurovacie vlastnosti. Množstvo energie uvoľnenej takýmto vykurovacím káblom je nepriamo úmerné teplote okolia. To znamená, že ak je tepelný tok zablokovaný a podlaha sa zohrieva priamo pod krytom, táto časť kábla prestane vykurovať bez toho, aby sa vypol celý systém.

Elektrické akumulačné vykurovanie zapustené do poteru s hrúbkou 40 - 50 mm sa môže realizovať aj v obytných kontajneroch. Takáto betónová doska bude akumulovať tepelnú energiu ako akumulátor.

Tento systém najlepšie funguje s malou fotovoltickou inštaláciou - keď svieti slnko, vykurovací kábel ohrieva dosku, a keď sa zotmie, teplo sa z dosky stále uvoľňuje - aj niekoľko hodín po vypnutí systému. Vykurovanie obytného kontajnera je tak napájané výlučne z domácej solárnej elektrárne.

Podlahové vykurovanie v sanitárnom kontajneri

Sanitárne kontajnery majú úplne iné požiadavky. Je nepravdepodobné, že v nich bude niekto trvalo bývať, ale hygienické podmienky sa musia dodržiavať. Elektrické podlahové vykurovanie udržiava celý kontajner úplne suchý, čo zabraňuje rastu plesní a baktérií. Absencia radiátorov zabráni krádežiam, ktoré sú na takýchto miestach bežné. Najväčší zmysel má použitie termostatu s funkciou kódového zámku, aby nikto nemohol zmeniť nastavenie vykurovania.

Podlahové vykurovanie v kancelárskom kontajneri

Začínajúce spoločnosti potrebujú lacné kancelárske priestory. Kontajnery sú často riešením, ktoré si nevyžaduje vysoký rozpočet. Dostupný priestor však nie je príliš veľký. Tu je vhodné pripomenúť, že ide o elektrické podlahové vykurovanie, ktoré maximalizuje využiteľný priestor - žiadna kotolňa, sklad paliva ani viditeľné výmenníky tepla. Je to aj veľmi estetické riešenie, ktoré umožňuje zariadiť kanceláriu v reprezentatívnejšom prostredí. Prestíž, najmä na začiatku, môže byť pri jednaní s klientmi rozhodujúca.

Elektrické podlahové vykurovanie na OSB? Štandard v mnohých krajinách

vykurovacia rohož na doske OSB

1. 1. Keramická dlažba, 2. Lepidlo, 3. Vykurovacia rohož QuickNet-160, 4. Sadrokartónové dosky, 5. OSB dosky, 6. Snímač teploty, 7. Nosná konštrukcia, 8. Izolácia.

vykurovacia rohož na OSB a panely

1. Vinylové alebo drevené dosky, 2. 15 mm samonivelačný poter, 3. vykurovacia rohož QuickNet-90, 4. sadrokartón, 5. OSB dosky, 6. snímač teploty.

Elektrická energia vyvoláva u mnohých ľudí vážne obavy. Je to určite nebezpečné médium, ktoré môže viesť k rôznym tragédiám. Moderné systémy podlahového vykurovania svetových značiek sú však natoľko bezpečné, že ich možno použiť na drevenom podklade.

Kombinácia elektrických vodičov a dreva vyvoláva oprávnené obavy z požiaru. Systémy nVent RAYCHEM sa používajú v USA, Kanade a škandinávskych krajinách, kde je drevená výstavba budov veľmi populárna. Na trámy sa položia OSB dosky, ktoré sa prekryjú sadrokartónom alebo inou žiaruvzdornou doskou a následne vykurovacími rohožami alebo vykurovacími káblami. Viac sa o tom dočítate v článku o elektrickom podlahovom vykurovaní v rámovom dome .

O vysokej úrovni bezpečnosti svedčí aj záruka výrobcu nVent RAYCHEM . V prípade problémov nielenže lokalizujú miesto poruchy, ale aj uvedú vašu podlahu do stavu pred vznikom problémov. Ide o jedinečnú záručnú formulku na trhu - väčšina spoločností vám pošle len nové položky, ktoré je potrebné vymeniť, pričom všetky opravy a renovácie sa vykonávajú na vaše náklady! Nenechajte sa oklamať a vložte svoje peniaze do bezpečnej záruky a produktov nVent RAYCHEM .

Ako regulovať podlahové vykurovanie v kontajneri?

termostat nádoby

nVent RAYCHEM SENZ WIFI

Elektrické podlahové vykurovanie v kontajneroch je úplne skryté pod povrchom podlahy. Preto je dôležité spoľahlivé a bezproblémové ovládanie. Termostat, ktorý odporúčame, je SENZ WiFi. Pokročilý regulátor s pripojením na internet, ktorý môžete ovládať zo svojho smartfónu aj mimo kontajnera.

Aký význam má výber správneho termostatu? Predovšetkým to, že automatizuje proces vykurovania podľa vami nastaveného programu. Nemusíte myslieť na zapínanie a vypínanie vykurovacích rohoží - všetko bude prebiehať úplne automaticky. SENZ WiFi funguje dobre v akejkoľvek nádobe, pretože:

 • Pokročilý programovateľný regulátor sa ovláda prostredníctvom pohodlného dotykového displeja.
 • Termostat sa prispôsobí podmienkam tak, aby sa spustil po určitom čase. Nastavíte, aká má byť teplota o 6:00 hod. ráno, a zariadenie samo vypočíta, kedy má spustiť vykurovacie rohože, aby sa dosiahla požadovaná úroveň tepla.
 • Funkcia otvoreného okna - je užitočná pri vetraní kontajnera. V záujme úspory energie sa v tomto prípade aktivácia vykurovania oneskorí. Takto nemusíte manuálne vypínať vykurovanie, keď chcete vymeniť vzduch vo vnútri za čerstvý vzduch z dvora.
 • Regulátor je vybavený ochranou proti zamrznutiu. Udržiava teplotu vždy nad 5 °C, aby sa zabránilo zamrznutiu potrubia v byte.
 • Jedným telefónom môžete ovládať teplotu až 100 nádob. Na prístup k nastaveniam z celého sveta a kedykoľvek potrebujete len pripojenie WiFi.
 • V sanitárnych kontajneroch sa niekedy zhromažďujú davy viac či menej náhodných návštevníkov. Ak chcete zabrániť tomu, aby zvedavci kontrolovali každé zariadenie, ktoré stretnú, uzamknite termostat kódom.
 • Termostat je energeticky úsporné zariadenie. Algoritmy, ktoré sú v ňom naprogramované, slúžia na optimalizáciu vykurovania, a tým znižujú výdavky na elektrinu - až 10 % nákladov zostane vo vašom vrecku. V nastaveniach regulátora môžete vidieť, aká je vaša aktuálna spotreba elektrickej energie na týždennej, mesačnej alebo ročnej báze. Vďaka tomu máte svoje výdavky plne pod kontrolou.
 • Používate Google Assistant alebo Amazon Alex? Teraz budete môcť s ich pomocou ovládať aj teplotu vo svojej nádobe.
 • Hoci sa dodáva v štandardnom bielom univerzálnom ráme, môžete si k nemu dokúpiť jeden z mnohých štandardných rámov dostupných na trhu. Prispôsobte estetiku ovládača svojej domácnosti.
 • Záruka až 12 rokov.

Všestranný a pokročilý regulátor SENZ WiFi podporuje aj dva teplotné snímače. Jeden je zabudovaný v samotnom termostate a slúži na snímanie úrovne tepla v miestnosti na ovládanie vykurovacích rohoží. K jednotke je však pripojený aj ďalší snímač, ktorý je umiestnený v podlahe. Vďaka tomu dokáže reagovať vždy, keď je pravdepodobné, že sa vykurovací systém prehreje. Tým sa výrazne zvyšuje úroveň bezpečnosti používateľov.

Aký vykurovací výkon na ohrev nádoby?

Ktorý nábytok do kontajnera s podlahovým vykurovaním

Pri malej ploche kontajnera môže mať každý centimeter vplyv na dosiahnutie správnej teploty. Minimálna úroveň vykurovania v izolovaných kontajneroch dosahuje 120 W/m². Postavenie plného nábytku obmedzuje vykurovaciu plochu, takže výkon systému musí byť vyšší. Ako to vyzerá v praxi?

Predpokladajme, že v kontajneri s rozlohou 28,2 m² zaberá jeden kus nábytku 8 m2 podlahovej plochy. Výkon potrebný na vykurovanie takéhoto kontajnera (pri minimálnej hodnote 120 W/m²) je:

28,2 m² x 120 W/m² = 3384 W

Skutočná vykurovacia plocha však bude menšia o budovu nábytku.

28,2 m² - 8 m² = 20,2 m²

To však nemení výkon systému, ktorý by mal byť nainštalovaný. Budete teda potrebovať systém s vykurovacím výkonom:

3384 W / 20,2 m² = 167 W/m²

Ako vidíte, jednotkový výkon sa zvýšil zo 120 na 167 W/m². Pri ešte väčšom rozvoji sa rozdiel bude zvyšovať čoraz rýchlejšie. Treba však pamätať na to, že existuje maximálny výkon, pri prekročení ktorého hrozí vysoké riziko prehriatia vykurovacieho systému aj podlahy.

Ďalším obmedzením je posunutie inštalácie približne 10 cm od stien. Hoci to nemá až taký vplyv na vykurovaciu plochu, v kombinácii s nábytkom môže výkon inštalácie vyjsť rozhodne príliš vysoký.

Chápeme však, že vykonanie takýchto výpočtov nemusí byť samozrejmé, preto vám radi pomôžeme. Ak máte otázku, napíšte ju do komentárov pod tento článok.

Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel