Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Elektrické podlahové vykurovanie pod dlaždicami

2023-09-13
Elektrické podlahové vykurovanie pod dlaždicami

Elektrické podlahové vykurovacie systémy sú ideálne pre kuchyne alebo kúpeľne. Je to vďaka vlastnostiam porcelánových kameninových dlaždíc. Podobné vlastnosti vykazuje aj menej rozšírený prírodný kameň. Oba typy podlahových krytín dokonale spolupracujú s elektrickými systémami podlahového vykurovania. Zistite sami, prečo je to tak a ako navrhnúť elektrický vykurovací systém pre tento typ podlahy.

Sú všetky dlaždice vhodné na elektrické podlahové vykurovanie?

Základom kameniny, z ktorej sa vyrábajú obľúbené dlaždice, je jemne mletý oxid kremičitý. Pozostáva z kremenného piesku, ílu, kaolínu a rôznych pigmentov. Dlaždice získané z tejto suroviny sa vyznačujú vynikajúcou tepelnou vodivosťou a odolnosťou voči vysokým teplotám. To sú vlastnosti, ktoré podporujú pôsobenie povrchového vykurovania, pretože umožňujú lepšie rozvádzanie tepla po celej podlahe kúpeľne alebo inej miestnosti.

Keďže porcelánová kamenina akumuluje teplo a pomaly ho uvoľňuje do okolia, čím hrubšie sú dlaždice položené, tým stabilnejšie bude elektrické podlahové vykurovanie. Môže to však znamenať aj potrebu výkonnejších vykurovacích káblov, aby sa v krátkom čase efektívne vyhriala podlaha v garáži alebo obývačke.

Elektrické podlahové vykurovanie sa považuje za najlepšiu možnosť inštalácie pod dlažbu a prírodný kameň.

inštalácia rohože pod dlaždice

  1. Keramická dlažba, prírodný kameň, mramor
  2. Lepidlo na báze cementu
  3. Vykurovacia rohož QuickNet-160
  4. Základný náter
  5. Betónový podklad

Sú všetky kamene vhodné na podlahové vykurovanie?

Prírodný kameň tiež veľmi dobre vedie teplo a dokáže ho akumulovať. Vďaka týmto vlastnostiam sú všetky kamene vhodné ako podlahové krytiny na podlahové vykurovanie v kuchyni, obývačke alebo kúpeľni. Pri hrubšej podlahe sa naakumulované teplo bude uvoľňovať dlhšie. Distribúcia tepla tak bude stabilnejšia.

Elektrické podlahové vykurovanie pod dlažbu s vykurovacou rohožou alebo vykurovacím káblom?

Elektrické podlahové vykurovanie sa kladie vo forme jednožilového, dvojžilového alebo ultratenkého kábla ("vykurovacia rohož"). Inštalujú sa do betónového a cementového poteru alebo do vrstvy lepidla na dlaždice. Jednožilový vykurovací kábel je lacnejší ako dvojžilový, ale má menší výkon a vyžaduje si povinný návrat k termostatu. Elektrická vykurovacia rohož zdvihne podlahu len o 4 - 5 milimetrov a vykurovacie káble o 5 - 7 milimetrov, takže v miestnostiach s nízkymi stropmi má zmysel inštalovať práve takýto vykurovací systém pod dlažbu.

Ako nainštalovať podlahové vykurovanie pod dlaždice alebo kamene?

Vykurovacie káble by mali byť položené v rozstupoch odporúčaných výrobcom. Použitím horúceho lepidla sa káble ľahšie udržia v požadovanej polohe. Na podlahu sa potom nanesie vyrovnávacia stierka s hrúbkou do 15 mm. Pri liatí poteru treba dbať na to, aby sa káble nepohybovali do strán. Tento povrch sa potom môže pokryť porcelánovou kameninovou dlažbou alebo kamennou podlahou.

Ktorý vykurovací kábel je najvhodnejší?

Vykurovacia rohož pod dlaždice

V závislosti od hrúbky podlahy sa líši vykurovací výkon káblov. Pri dlaždiciach s hrúbkou do 10 mm bude najlepšie fungovať kábel s výkonom 10 W/m T2Blue-10 alebo kábel s výkonom 12 W/m T2Black-12. Pri pokládke hrubších dlaždíc 20 - 30 mm je však lepšie použiť vyšší výkon, napríklad 20 W/m s káblom T2Black-20 alebo T2Blue-20.

Vykurovacia rohož pod dlaždice?

Pri vykurovacej rohoži je situácia trochu odlišná. Po jej položení na podlahu nie je potrebné použiť vyrovnávaciu hmotu, ale hneď naniesť lepidlo na dlaždice. Vďaka absencii dodatočnej vrstvy prenášajúcej teplo sa najčastejšie používajú rohože s výkonom 160 W/m². Dlaždice a kamene sa rýchlejšie zahrejú, ale aj rýchlejšie odovzdajú teplo do okolia. Rýchly prenos tepla umožní v krátkom čase dosiahnuť požadovanú teplotu v miestnosti. Riziko prehriatia bude zároveň zanedbateľné vďaka vysokej vodivosti prírodného kameňa a kremeňa (kameninové obklady).

Aká má byť hrúbka lepidla?

Čím menšia vrstva lepidla, tým lepšie z hľadiska vyhrievania. Umožní to totiž rýchlejšie zahriatie samotnej podlahovej krytiny. Nesmú však zostať žiadne vzduchové kapsy a vykurovacia rohož musí byť úplne zakrytá. Lepidla musí byť dostatok, aby dlaždice dobre priľnuli k podkladu.

Vzhľadom na prítomnosť väčších a častých teplotných zmien sa používa špeciálne flexibilné lepidlo určené na vykurované podlahy. Podobná situácia je aj so škárovacou hmotou. Preto hľadajte výrobky určené na takéto použitie (túto informáciu nájdete na etikete a v návode na použitie).

Je súčasťou dodávky izbový termostat WiFi? Dobrý spôsob, ako ušetriť peniaze.

Izbový termostat WIFI v cene

Každý vykurovací systém musí obsahovať termostat. Oplatí sa na to myslieť už vo fáze plánovania inštalácie. Pri kúpe podlahovej rohože v sade s termostatom ušetríte v našom obchode 30 % hodnoty. Niekedy sa ukáže, že drahšie a lepšie riešenie sa vďaka takejto akcii stáva dostupnejším a niekedy dokonca lacnejším, ako sa plánovalo. Preto sa sami presvedčte, ako môžete v našom obchode ušetriť.

Záruka je základom podlahového vykurovania

Podlahové vykurovanie sa veľmi zriedkavo pokazí. Takéto situácie však občas nastanú. Vtedy sa hodí záruka Total Care. V rámci nej sa nielen odstráni chybná časť inštalácie, ale podlaha sa aj opraví na zodpovedajúcu úroveň. Na výrobky nVent RAYCHEM sa vzťahuje záruka 12 rokov, ktorú si však môžete predĺžiť až na 20 rokov, ak inštaláciu vykoná inštalatér PRO RAYCHEM.

Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel