Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Elektrické podlahové kúrenie alebo elektrické radiátory? Ktoré riešenie bude fungovať lepšie?

2024-02-12
Elektrické podlahové kúrenie alebo elektrické radiátory? Ktoré riešenie bude fungovať lepšie?

Rýchly rozvoj fotovoltaických zariadení na celom svete v posledných rokoch podnecuje ľudí k prechodu na elektrické vykurovacie systémy. To umožní ešte efektívnejšie využívanie solárnej elektrárne na dvore. Na výber sú dve často navrhované riešenia: elektrické ohrievače a vykurovacie rohože a drôty. Aké sú rozdiely medzi týmito vykurovacími systémami a ktorý z nich by ste si mali vybrať pre svoj dom? Presvedčte sa o tom sami!

Podobnosti elektrického podlahového vykurovania a elektrických radiátorov.

Môžete poukázať na nejaké podobnosti medzi týmito vykurovacími systémami? Určite, oba sú napájané priamo z domácej siete. To znamená, že nie je potrebná žiadna samostatná kotolňa a žiadne ďalšie prístroje. Okrem toho nie je potrebné nikde skladovať "palivo" ako pri kotloch na uhlie alebo pelety. Na druhej strane elektrické vykurovanie dobre funguje v spolupráci s fotovoltickým systémom. Na tomto mieste treba spomenúť aj univerzálnosť elektrickej energie - môže sa vyrábať zo slnečnej alebo veternej energie, ale aj z uhlia, jadrovej energie alebo plynu. Preto turbulencie na trhu so surovinami (ako napríklad nedostatok uhlia na začiatku vojny na Ukrajine) nespôsobia nedostatok tepla.

Elektrické vykurovanie je tiež flexibilné. Každá miestnosť je spravidla napájaná nezávisle od ostatných. To umožňuje lepšiu kontrolu nad teplotou v celom dome a v prípade náhlej núdze - o vykurovanie príde len jedna miestnosť, čo výrazne neovplyvní pohodlie členov domácnosti.

Aký je rozdiel medzi elektrickým radiátorom a podlahovým vykurovaním?

Dnes sú radiátory príkladom bodového vykurovania, zatiaľ čo podlahové vykurovanie patrí k plošným vykurovacím systémom. To znamená, že vo fungovaní týchto dvoch riešení je pomerne veľa rozdielov a oplatí sa to vedieť už vo fáze plánovania rekonštrukcie alebo výstavby nového domu. Porovnanie výhod a nevýhod oboch systémov vám uľahčí výber optimálneho spôsobu vykurovania budovy.

Rozdelenie teploty

Konvekčný ohrev s rozložením teploty.

Bodové vykurovanie funguje na princípe konvencie založenej na gravitácii. Keď teplota vzduchu stúpa, stáva sa ľahším a studený vzduch ho tlačí nahor. Ten sa potom šíri až k stropu v celej miestnosti, až nakoniec klesá. Preto sa radiátory vždy inštalujú bližšie k podlahe, zvyčajne pod oknami. Výsledkom takýchto radiátorov je nízka teplota pri podlahe a vyššia teplota pri hlave domu. Takéto rozloženie tepla je však škodlivé pre našu pohodu a zdravie.

Rozdelenie teploty podlahového vykurovania.

S elektrickým podlahovým vykurovaním je to úplne inak. Rovnomerne vyhrievaná podlaha odovzdáva tepelnú energiu vzduchu, ktorý v celej miestnosti stúpa len vertikálne nahor. Výsledkom je, že najvyššia teplota je pri nohách, zatiaľ čo v hornej vrstve miestnosti je teplota o niečo nižšia, čo zabezpečuje maximálny komfort pre obyvateľov.

Vyhovuje alergikom?

Konvenčný pohyb dvíha prach, mikroorganizmy a roztoče z povrchu nábytku, ktoré sa potom vznášajú v celej miestnosti. Ich prítomnosť môže zhoršovať alergické reakcie, ale nie je ani zdravá. Preto je inštalácia plošného vykurovania pre alergikov oveľa lepším riešením.

Optimálna vlhkosť vzduchu.

Prevádzka elektrických radiátorov, podobne ako ústredné kúrenie, má negatívny vplyv na vlhkosť vzduchu, ktorý vysušuje. To priamo ovplyvňuje pohodlie obyvateľov domu, ale má za následok aj vyššie výdavky na vykurovanie. Pritom vykurovacie rohože nijako neovplyvňujú úroveň vlhkosti vzduchu. Nevytvárajú teda problémy so suchosťou dýchacích ciest a nepodporujú častejšie katary alebo zápaly hltana.

Estetika elektrického vykurovania.

Elektrické vykurovacie telesá vyzerajú v miestnosti alebo obývačke dobre. Biela farba, ktorá u výrobcov dominuje, bude najlepšie pôsobiť v škandinávskom štýle. Jednoduchý dizajn a mäkké, oblé tvary tiež nenarušia estetiku miestnosti. Výhoda elektrického podlahového vykurovania je však nesporná - celá inštalácia je ukrytá pod podlahou, takže vôbec nezasahuje do zariadenia miestnosti.

A čo náklady?

Inštalácia elektrických ohrievačov je oveľa lacnejšia. Stačí ich umiestniť na správne miesto a spustiť, pričom inštalácia vykurovacích rohoží si vyžaduje poter pod podlahou. Lacnejšie je však prevádzkovať podlahové vykurovanie vďaka jeho vyššej účinnosti a dosiahnuť komfort pri nižších teplotách (vďaka ich rozloženiu v miestnosti). V súhrne preto ťažko hovoriť o väčšej hospodárnosti radiátorov, najmä ak má vykurovací systém fungovať aspoň niekoľko desaťročí.

Flexibilita vykurovania.

Významným rozdielom je aj rýchlosť, s akou možno miestnosť vyhriať na požadované parametre. Elektrické ohrievače bývajú výkonnejšie a umožňujú rýchlejšie vyhriatie miestnosti. Naopak, akumulačný účinok podlahovej dosky alebo poteru spomaľuje rýchlosť, akou sa miestnosť vyhrieva. Na druhej strane je to však práve plošné vykurovanie, ktoré zabezpečuje stabilnú teplotu v celej budove.

Navyše tento typ činnosti zvýhodňuje hospodárstva s obnoviteľnými zdrojmi energie. Akumulácia tepla v potere pod podlahou môže prebiehať počas hodín maximálneho slnečného svitu, keď fotovoltické panely vyrábajú prebytočnú elektrickú energiu. Teplo sa potom uvoľňuje večer, v noci a ráno, keď je zelenej elektriny nedostatok. Pri elektrických ohrievačoch takéto hospodárenie s vyrobenou energiou nie je možné. Namiesto toho je potrebné inštalovať ďalšie, drahé batérie.

Dajú sa oba systémy navzájom kombinovať?

Nič nebráni kombinácii elektrického podlahového vykurovania a radiátorov. V tomto prípade by prvý systém zabezpečoval stabilnú a príjemnú teplotu, zatiaľ čo radiátor by sa zapínal, keď sa miestnosť ochladí a je potrebné ju rýchlo vyhriať. Podobne sa oba vykurovacie systémy často inštalujú v kúpeľniach - nástenný kúpeľňový radiátor navyše umožňuje sušenie uterákov. Zaujímavé je, že ako takýto prídavný ohrievač môže fungovať aj vykurovacia rohož. Ako. Plošné vykurovanie nemusí byť inštalované pod podlahou. Funguje rovnako dobre aj na stene, pod vrstvou keramických obkladov.

Ktorý systém funguje lepšie?

Je nesporné, že elektrické podlahové vykurovanie má oveľa viac výhod ako elektrické radiátory. Ich hlavnou výhodou je schopnosť rýchlo vyhrievať studené miestnosti. Najmä v starších budovách s nižšími hodnotami tepelnej izolácie môže byť podlahová plocha príliš malá na zabezpečenie požadovanej teploty. Tento problém sa týka najmä malých miestností: kúpeľní, chodieb alebo niekedy aj kuchýň. Na takýchto miestach môže byť potrebný prídavný elektrický ohrievač. Bude však fungovať ako doplnok podlahového systému, ktorý zabezpečí nižšie prevádzkové náklady.

pixel