Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Elektrické kúrenie v sprche, ach ÁNO!

2023-09-04
Elektrické kúrenie v sprche, ach ÁNO!

Nie je elektrické vykurovanie v sprche nebezpečné? Veď je to voda! Vykurovací kábel z nVent RAYCHEM inštalovaný v sprche je nielen úplne bezpečný, ale zároveň poskytuje neuveriteľný komfort. Predstavte si sprchu, v ktorej pod nohami necítite nepríjemne studenú sprchovú vaničku, ale mimoriadne teplé dlaždice. Môj ďalší zákazník chcel tento nápad vyskúšať aj na vlastných nohách!

Bezpečné elektrické vykurovanie v sprche?

Vidím, že sprchové kúty typu walk-in, teda bez sprchovej vaničky, sú čoraz obľúbenejšie. Ani na tom nie je nič prekvapujúce. Ľahší vstup, okamžité umytie a viac priestoru v kúpeľni. Hlavnou výhodou takéhoto riešenia je však to, že vykurovací kábel môže byť položený priamo pod sprchou. Je to bezpečné? Inštaláciu vždy zalievam lepidlom, ktoré poskytuje vynikajúcu izolačnú vrstvu. Na ňu sa ešte položí keramická dlažba. A musím zdôrazniť, že samotné vykurovacie káble nVent RAYCHEM majú účinnú izoláciu a špeciálne PE ochranné opletenie, ktoré chráni pred zásahom elektrickým prúdom. Majú aj príslušné schválenia na inštaláciu vo vlhkých priestoroch.

Môj klient sa rozhodol pre elektrické podlahové vykurovanie v sprche aj z iného dôvodu. Chcel zväčšiť vykurovaciu plochu v kúpeľni. Na tento účel som položil vykurovací kábel pod dlaždice nielen na takmer celú podlahu, ale aj na steny. Tento typ elektrického stenového vykurovania umožňuje aj sušenie uterákov a oproti kúpeľňovým radiátorom má obrovskú výhodu z hľadiska estetiky a väčšieho priestoru - celá inštalácia sa nakoniec zmestí pod povrchovú úpravu steny, takže je úplne neviditeľná.

Pohodlie a trvanlivosť na dlhé roky

Zákazník plánoval položiť na podlahu veľké žulové dosky. V tejto situácii je prípad jasný: elektrické vykurovanie v sprche a celej kúpeľni musí vydržať nie päť alebo desať rokov, ale oveľa dlhšie. Ako inštalatér PRO RAYCHEM som mohol ponúknuť až 20-ročnú záruku na vykurovací kábel a kúpeľňový termostat. Tá sa vzťahuje nielen na dodávku nového zariadenia, ale aj na opravu poruchy spolu so zhotovením podlahy do štandardu, aký bol pred vznikom problému. Môj zákazník tak bude mať istotu, že jeho podlaha v kúpeľni zostane počas tohto obdobia bezpečná.

Niekoľko rád pre inštalatérov

Nižšie uvedené fotografie dokonale znázorňujú pracovný postup. Na nich môžete vidieť, ako bol upevnený vykurovací kábel pre stenové vykurovanie. Vďaka tomu je možné poukázať na niekoľko dôležitých rád pre začínajúcich inštalatérov:

  • Vykurovací kábel pod obkladačkami je vzdialený 8 cm od steny. Je to veľmi dôležité pre správnu prevádzku vykurovacieho systému.
  • Primeraná vzdialenosť by sa mala dodržať aj od odtokových kanálov. Ja tu používam 10 cm medzeru, aby vykurovanie nevysušovalo vodu.
  • Mnohí inštalatéri si kladú otázku, kam umiestniť snímač teploty v podlahe. Pozrite si fotografie nižšie: je umiestnený presne medzi drôtmi. Mal by byť tiež na exponovanom mieste a nie pod nábytkom alebo košom na bielizeň - tak bude údaj o teplote vždy správny.
  • Nezabudnite na rozmery celej inštalácie. Ja sám zaznamenávam výsledky kriedou na stenu a potom vyhotovujem fotodokumentáciu. Tým však nedokážem, či bol vykurovací kábel položený správne. Takéto fotografie uľahčujú po niekoľkých rokoch určiť, kadiaľ vedú vykurovacie rúrky. V budúcnosti to uľahčí montážne a rekonštrukčné práce.

Keď viete, ako sa robí elektrické stenové vykurovanie, tak môžete svojim zákazníkom poskytnúť maximálny komfort v ich kúpeľni. Vďaka nadobudnutým vedomostiam elektrické vykurovanie, ktoré robím, spĺňa všetky požiadavky majiteľov domov a často ich môžem dokonca pozitívne prekvapiť výkonom vykurovacích systémov. Tak to bolo aj v tomto prípade - keďže sprchovací kút fungoval senzačne.

Inštalácia bola realizovaná pomocou vykurovacieho kábla pod obkladmi T2Black-12, ovládanie termostatu SENZ WIFI.

Nástenné vykurovanie v kúpeľni

Kúpeľňa s vyhrievaním v sprche

Elektrické vykurovanie v sprche

Inštalácia káblov podlahového vykurovania

Vykurovací kábel pre stenové vykurovanie

poter pre elektrické podlahové vykurovanie

poter pre elektrické podlahové vykurovanie

Kúpeľňa so stenovým vykurovaním

Zobraziť viac záznamov z September 2023

Odporúčané stránky

pixel