Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Elektrické akumulačné vykurovanie v základovej doske

2023-09-13
Elektrické akumulačné vykurovanie v základovej doske

Elektrické akumulačné vykurovanie umožňuje optimalizovať časy vykurovania, t. j. spotrebu elektrickej energie. Najčastejšie to znamená zapínanie vykurovania v časoch dňa, keď je výhodnejšia tarifa elektrickej energie. Tento mechanizmus je však výhodný aj pre fotovoltické zariadenia. Na poludnie, keď vyrábajú najviac energie, môžu napájať vykurovacie káble v základovej doske. Keď výroba klesne, tepelná energia v základoch sa bude naďalej pomaly uvoľňovať, aby udržala budovu v teple.

Kedy je elektrické vykurovanie v základovej doske výhodné?

Elektrické akumulačné vykurovanie má oproti konkurenčným riešeniam mnoho výhod:

  • Nevyžaduje si výstavbu kotolne.
  • Nepotrebuje žiadne ďalšie prípojky okrem elektrickej, ktorá je prítomná v každej budove.
  • Lepšie rozvádza teplo, takže nevznikajú vzdušné víry, ktoré by zvyšovali prašnosť a alergény.
  • Nevyžaduje si veľké investície a jeho prevádzka je lacná.

Nie vždy je však možné použiť tento typ vykurovania v základovej doske. Potrubia sa musia zapustiť do základov budovy, preto sa takéto zariadenie môže inštalovať len v novostavbách v počiatočnej fáze výstavby.

Nevýhodou elektrického akumulačného vykurovania je potreba zvýšenej elektrickej prípojky.

Inštalácia elektrického akumulačného vykurovania

Inštalácia elektrického akumulačného vykurovania

Vykurovanie v základovej doske musí byť zahrnuté už v projekte domu. Na začiatku sa musí vybrať jeho výkon a najlepšie vodiče. Tie sa potom inštalujú do základovej dosky. Ako nainštalovať elektrické vykurovanie v základovej doske?

Vykurovací výkon elektrického vykurovacieho systému v základovej doske?

Zemná doska má veľkú hrúbku, vďaka ktorej je dobrým zásobníkom tepla. To znamená, že nemusíte neustále spúšťať vykurovanie - po zahriatí bude základová doska vydávať teplo mnoho hodín. Potreba tepelnej energie sa vypočíta v projekte budovy. Závisí od použitej izolácie, veľkosti budovy, klímy a mnohých ďalších, menších faktorov.

Vykurovací výkon elektrického vykurovacieho systému

V prípade elektrického akumulačného vykurovania sa používa vykurovací výkon približne dvojnásobok vypočítaného výkonu. Najčastejšie je to 80 až 160 W/m² v závislosti od energetickej normy. Týmto spôsobom je možné vykurovať základovú dosku počas slnečného dňa a využívať akumulované teplo nepretržite. Na druhej strane celková spotreba elektrickej energie bude podobná ako pri kábli s nižším výkonom.

Väčší výkon je tiež dobrou ochranou pred zriedkavými studenými zimami. Umožňuje rýchlejšie vyhriatie ochladenej podlahy, napríklad po návrate z dlhej dovolenky.

Aký vykurovací kábel na akumulačné vykurovanie?

Vykurovací kábel zapustený do základovej dosky musí byť obzvlášť robustný a spoľahlivý. Podľa nášho názoru sa na túto úlohu najlepšie hodia nVent RAYCHEM T2Blue-10 W/m a T2Blue-20 W/m. Majú vysoký vykurovací výkon a sú odolné voči poškodeniu a rozdrveniu (>1500 N), čo je pri inštalácii veľmi dôležité.

Prefabrikované vykurovacie rohože sa nepoužívajú na zemné dosky, pretože sú náročnejšie a neodporúčajú sa na tento typ inštalácie.

Ako nainštalovať vykurovací kábel do zemnej dosky?

Ako nainštalovať vykurovací kábel do základovej dosky?

Vykurovací kábel sa montuje na vrchnú vrstvu výstuže, pričom sa upevňuje nylonovými väzbami každých 40 - 50 cm. Optimálna hĺbka betónu nad káblom by mala byť približne 5 - 7 cm. V niektorých prípadoch sa odporúča výstuž znížiť, aby sa dosiahol najlepší výkon elektrického akumulačného vykurovania.

Je potrebné nezabudnúť označiť, napr. sprejovou farbou na polystyrén, kde budú steny priskrutkované, aby nedošlo k poškodeniu káblov. Predídete tak poškodeniu káblov pri ďalších prácach. Odporúčame vyhotoviť presnú fotodokumentáciu na zistenie polohy káblov v každej fáze výstavby pre prípad problémov.

Prečo si kúpiť akumulačný vykurovací systém od nVent RAYCHEM ?

S využitím ponuky nášho obchodu si teraz môžete kúpiť cenovo atraktívnu súpravu vykurovacích káblov s WiFi termostatmi. Moderný regulátor vykurovania je nevyhnutnou súčasťou každej inštalácie, preto si ho musíte kúpiť v každom prípade. So súpravou však na ňom ušetríte 30 - 35 %. Zabezpečte si komfort vykurovania (aj prostredníctvom telefónu).

Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel