Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Čo je samoregulačný kábel a ako funguje?

2023-09-11
Čo je samoregulačný kábel a ako funguje?

Samoregulačný vykurovací kábel má vlastnosti "umelej inteligencie", pretože jeho rozptyl tepla je ovplyvňovaný teplotou okolia. Moderný vedecký a technický pokrok umožnil dosiahnuť konštrukčný prvok vykurovacieho systému, ktorý znižuje uvoľňovaný tepelný výkon pri zvyšovaní teploty okolia a zvyšuje ho pri znižovaní teploty okolia. V tomto prípade je uvoľňovanie tepla v každej časti kábla určené teplotou okolia bez ďalších regulačných zariadení a nezávisí od stavu susedných častí.

Samoregulačný vykurovací kábel má konštrukčnú vlastnosť - je to špeciálna polymérová matrica generujúca teplo s vodivými inklúziami z uhlíkového materiálu. Pokles teploty vedie k stlačeniu materiálu matrice, čím sa zvyšuje počet vodivých ciest, čo zvyšuje odvod tepla z kábla. Pri zvyšovaní teploty okolia materiál matrice napučiava, čo vedie k prerušeniu spojov medzi inklúziami a zníženiu počtu vodivých ciest, čo následne vedie k zníženiu tvorby tepla. Vďaka tomuto zariadeniu sa samoregulačný kábel prispôsobuje teplote okolia každým svojím úsekom.

Samoregulačný vykurovací kábel - princíp činnosti

Samoregulačný vykurovací kábel sa skladá z dvoch paralelných vodivých medených vodičov. Sú viacvodičové, spravidla majú 17 až 19 vodičov. Najprijateľnejším povlakom drôtov je nikel, ktorý zabraňuje oxidácii a starnutiu. Matrica a jadrá vodičov sú pokryté vnútornou izolačnou vrstvou a nad ňou je umiestnené tienenie. Táto viacvrstvová konštrukcia je navrchu pokrytá plastovou ochrannou vrstvou. Použité dve izolačné vrstvy zabezpečujú zvýšenie dielektrickej pevnosti kábla, ochranu proti nárazovému zaťaženiu a negatívnym vplyvom prostredia.

Vonkajší plášť kábla, opletenie a vnútorná izolácia poskytujú mechanickú, chemickú a elektrickú ochranu... ale "kúzlo" sa odohráva vo vodivom jadre vykurovacieho kábla.

Konštrukcia samoregulačného kábla

A. Nízka teplota okolia = vysoký vykurovací výkon

Ak je teplota v bezprostrednej blízkosti samoregulačného vykurovacieho kábla nízka, zvyšuje sa jeho vykurovací výkon. Polymérové reťazce jadra vodiča sa zmršťujú, čo spôsobuje, že medzi vloženými molekulami uhlíka sa vytvára množstvo elektrických spojení.

B. Mierna teplota okolia = nízky vykurovací výkon

V reakcii na zvýšenú teplotu okolia klesá vykurovací výkon samoregulačného vykurovacieho kábla. Polymérové reťazce jadra kábla sa rozťahujú, čím sa znižuje počet elektrických spojení.

C. Vysoká teplota okolia = Prakticky nulový vykurovací výkon

Ak teplota okolia vykurovacieho kábla dosiahne vysokú úroveň, jeho výkon klesne prakticky na nulu. Vzhľadom na maximálny stupeň rozťažnosti reťazcov v polymérovom jadre kábla prakticky nedochádza k žiadnym elektrickým spojom. Samoregulačný vykurovací kábel reguluje svoj vykurovací výkon po celej dĺžke kábla. Vďaka tomu je takýto systém bezpečným a spoľahlivým riešením pre mnohé aplikácie.

  • Spoločnosť nVent RAYCHEM je vynálezcom samoregulačných vykurovacích káblov a svetovým lídrom v tejto oblasti.
  • Samoregulačné vykurovacie káble sa môžu navzájom krížiť a dotýkať bez rizika vyhorenia.
  • Samoregulačné vykurovacie káble sa dajú na mieste skrátiť na vhodnú dĺžku, čo poskytuje úplnú flexibilitu v situáciách, keď sa návrh inštalácie odchyľuje od skutočnej situácie na mieste.
Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel