Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Aký výkon má vykurovacia rohož pod dlaždicami?

2023-09-04
Aký výkon má vykurovacia rohož pod dlaždicami?

Prvou vecou, ktorú je potrebné vedieť pred výberom vykurovacieho výkonu rohoží, je, že vyššia hodnota neznamená vyššiu spotrebu elektrickej energie. Naopak, môžete sa spoľahnúť na to, že podlaha a miestnosť sa vyhrejú rýchlejšie. Čo to znamená v praxi?

Ide o to, že pri nižšom vykurovacom výkone bude podlaha potrebovať viac času na zahriatie a medzitým bude mať čas trochu vychladnúť. Ak teda chcete ušetriť peniaze v domácom rozpočte, vyberte si vyšší vykurovací výkon - na dosiahnutie cieľovej teploty v miestnosti sa spotrebuje menej energie. Nezabudnime tiež zvoliť vyššie hodnoty 150 - 170 Wm² pre miestnosti, ako je kuchyňa alebo kúpeľňa, a nie 90 - 120 Wm² pre špajzu alebo garáž.

Vyšší vykurovací výkon, výhody:

  • rýchlejšie vyhreje podlahu,
  • spotrebuje menej energie ako kábel s nižším výkonom,
  • chráni pred nepredvídateľnými a veľmi studenými zimami.

Vyšší vykurovací výkon, nevýhody:

  • o niekoľko percent vyššie náklady na vykurovacie rohože,
  • pri návrhu elektrického rozvádzača sa musí zohľadniť väčšia ochrana,
  • väčší poplatok za pridelenie elektrického výkonu.

Osobitne dôležitým aspektom v našich zemepisných šírkach je ťažko predvídateľný priebeh zimného obdobia. Keď nás chce naplno obdarovať svojimi pôvabmi a teplota klesne výrazne pod nulu na niekoľko týždňov, rezerva vykurovacieho výkonu v útulnom byte príde veľmi vhod.

Koľko výkonu vykurovacej rohože na 1 m2?

Pri výbere väčšieho vykurovacieho výkonu je dôležité prispôsobiť ho materiálu, ktorým bude podlaha dokončená. Dôležité je tiež konzultovať pokyny výrobcu, či je daný typ povrchovej úpravy podlahy vhodný na podlahové vykurovanie.

  • Je dobré vedieť, že napr. drevené podlahy, podlahové panely, linoleum, vinylové podlahy sa môžu vykurovať výkonom maximálne 90 - 100 W/m² - pozri rohože QuickNet-90.
  • Iná situácia je v prípade keramickej dlažby, prírodného kameňa alebo betónových podláh. Tu môžeme bez obáv použiť vykurovacie systémy s výkonom 160 W/m² - pozri rohože QuickNet-160.
  • Aký výkon má vykurovacia rohož do kúpeľne? Vyberte si rohož z QuickNet-160 s výkonom 160 W/m².
Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel