Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Ako pripraviť elektrickú inštaláciu na elektrické podlahové vykurovanie?

2023-09-10
Ako pripraviť elektrickú inštaláciu na elektrické podlahové vykurovanie?

Každý dom by mal mať projekt pre inštaláciu a elektrický rozvádzač, tiež pre elektrické podlahové vykurovanie vrátane vykurovacej rohože alebo kábla podlahového vykurovania. Nižšie však nájdete návod, ako by sa to malo urobiť, ak takýto projekt z nejakého dôvodu nie je k dispozícii. Jedinou požiadavkou je poznať výkon vykurovacích okruhov, ktoré sú nainštalované v jednotlivých miestnostiach. Prečítajte si naše tipy, ako pripraviť elektrickú inštaláciu pre vykurovaciu rohož a kábel podlahového vykurovania.

Návrh inštalácie pre elektrické podlahové vykurovanie

V každej miestnosti, kde bude nainštalovaná vykurovacia rohož alebo kábel podlahového vykurovania, musí byť umiestnený izbový termostat vybavený snímačom teploty podlahy.

 1. Keďže väčšina termostatov obsahuje vo svojom kryte snímač teploty vzduchu, musí byť nevyhnutne umiestnený v tej istej miestnosti. Termostat vnútri alebo vonku?
 2. Na druhej strane sa odporúča, aby mal každý termostat nainštalovanú samostatnú poistku, čo zahŕňa natiahnutie samostatného kábla s elektrickým prívodom do miesta napájacej skrinky. Akú poistku pre vykurovaciu rohož?

Prečo inštalovať samostatný napájací kábel a poistku?

 • Bezpečnosť.
 • Správna ochrana proti preťaženiu napájacieho kábla.
 • Počas poruchy a pri servise budeme môcť vypnúť len jeden chybný okruh, napr. v jednej miestnosti, a nie vo viacerých.

Pevné odporové vykurovacie rohože a vykurovacie káble musia byť podľa predpisov riadené termostatom, ktorý reguluje teplotu pomocou vonkajšieho snímača teploty podlahy. Ako nainštalovať snímač teploty do vykurovacej rohože?

Pri navrhovaní sa riaďte technickými údajmi izbového termostatu

Návrh elektrického podlahového vykurovania

Pri návrhu elektrického podlahového vykurovania sa zamerajte aj na reléový výstup z termostatu na vykurovanie. Práve ten určuje maximálny výkon celej inštalácie. Najčastejšie sa vyskytujú relé od 12 do 15 A. To je hraničný výkon vykurovacej rohože alebo kábla, ktorý môže byť pripojený k tomuto termostatu.

Pri sieťovom napätí 230 V AC počítame:

 • 12 A x 230 V = 2 760 W
 • 13 A x 230 V = 2 990 W
 • 14 A x 230 V = 3 220 W
 • 15 A x 230 V = 3 450 W
 • 16 A x 230 V = 3 680 W

Príklad: Pri výstupe relé 13 A môžeme pripojiť jednu, dve alebo dokonca tri vykurovacie rohože s maximálnym vykurovacím výkonom 2 990 W. Prekročenie tejto hodnoty môže viesť k rýchlemu poškodeniu termostatu a zneplatneniu záručných podmienok u výrobcu. To sa dá odstrániť inštaláciou dodatočného externého pomocného stýkača. Ako pripojiť podlahový termostat prostredníctvom prídavného stýkača? Hoci sa to odporúča, lepším a jednoduchším riešením pre väčšie priestory je použitie dvoch samostatných termostatov.

Termostat na stene ako samostatný prvok alebo v rámovom systéme?

systém rámčeka termostatu

Foto TECH CONTROLLERS

Pri navrhovaní interiéru vášho vysnívaného domu je užitočné vedieť, aké možnosti sú na trhu z hľadiska konštrukcie rámov. Niektoré spoločnosti ponúkajú len samostatné termostaty v pevnom puzdre, ale existujú aj také, ktoré sa dajú integrovať do iných rámčekov. Čo to zahŕňa? Prednú časť termostatu možno kombinovať s rámčekmi pre vypínače svetla alebo iné spínače. To má výrazný vplyv na vzhľad termostatu a celej miestnosti.

Najčastejšie sa to týka termostatov a vypínačov svetla. Pritom je dôležité zabezpečiť, aby bol vypínač na strane dverí, pretože bude bližšie k ruke a bude sa častejšie používať. Na druhej strane, ak večer v tme siahate po vypínači, toto nastavenie zabráni náhodným zmenám termostatu.

systémové rámy pre izbové ovládače

 • Izbový termostat SENZ WIFI je vhodný napríklad pre tieto rámové systémy: Berker Q1, Q3; M-Plan, M-Pure, M-Elegance; Ospel Sonata; GIRA E2, E3, 55, Esprit.
 • Strieborné a antracitové čelá a rámy nájdete tu.

Aký typ napájacieho kábla pre vykurovací kábel alebo vykurovaciu rohož?

Aký druh napájacieho kábla pre vykurovaciu rohož

1. Napájací kábel pevný vodič, 2. Napájací kábel mäkký vodič.

Ak poznáme výkon vykurovacieho okruhu vo wattoch, môžeme (na základe príslušných vzorcov) vypočítať hrúbku napájacieho vodiča k jeho zaťaženiu a dĺžke. Presné vzorce sa vyžadujú pri skúškach na získanie elektrotechnického oprávnenia. Pre bežných používateľov však nie je potrebné zahĺbiť sa do tejto technickej problematiky. Stačí poznať najbežnejšie hrúbky v systémoch podlahového vykurovania:

 • Vykurovacie okruhy do 3 000 W, prívodný kábel v dĺžke steny < 20 m navrhujeme s krytím 16 A a používame prívodný kábel s priemerom vodiča 1,5 mm² (tri vodiče).
 • Vykurovacie okruhy od 3000 do 4000 W, prívodný kábel v dĺžke steny < 20 m, navrhujeme 20 A ochranu a používame prívodný kábel s priemerom žíl 2,5 mm² (trojžilový).

DÔLEŽITÉ: Neodporúča sa priame pripojenie napájacieho vodiča v žile s priemerom 2,5 mm² k svorkám termostatu. Príliš tuhý a hrubý medený vodič sa nemusí zmestiť do svoriek termostatu alebo môže spôsobiť poškodenie ich montážnych spájok na elektronickej doske pri zatláčaní do zapustenej montážnej krabice. Riešením je prechod z "drôtu" na vodič 1,5 mm² v krabici.

Čo ak má termostat príliš malý výstup relé?

Pripojenie termostatu cez pomocný stýkač

Príklad pripojenia pomocného stýkača s izbovým termostatom.

Často sa stáva, že v miestnostiach, ako je veľká obývacia izba alebo kuchyňa spojená s jedálňou, potrebujeme pod jeden termostat pripojiť dva vykurovacie káble a ich celkový vykurovací výkon presahuje výstupnú kapacitu nášho stýkača.

V takom prípade je potrebné nainštalovať samostatný stýkač, tzv. pomocný stýkač. Ten by mal byť nainštalovaný v elektrickom rozvádzači. To znamená, že by sa s ním malo počítať už pri projektovaní elektrickej inštalácie vykurovania. Bude potrebné aj iné nastavenie usporiadania elektrických káblov od rozvádzača k termostatu.

Zvyčajne sa používajú stýkače typu NO (normálne otvorené). To znamená, že po zapojení bude odvádzať prúd do vykurovacieho okruhu. To umožní zapnutie vykurovacieho výkonu systému na požadovanú hodnotu.

 • Ako pripojiť podlahový termostat prostredníctvom prídavného stýkača?

Vprípade veľkých plôch je lepším riešením ich rozdelenie na menšie vykurovacie zóny a použitie viacerých termostatov, prečítajte si o tom viac (v príprave).

Ktorá krabica na zapustenie pre izbový termostat?

Ktorá krabica na zapustenie pre izbový termostat?

Termostat na správnu prevádzku v miestnosti musí byť vo výške približne 120 - 150 cm od úrovne podlahy v trvalo odkrytej polohe:

 • nesmie byť zakrytý nábytkom alebo závesom,
 • nesmie byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu,
 • nesmie byť umiestnený v blízkosti zdrojov tepla, ako sú radiátory, televízory alebo krby,
 • nesmie byť umiestnený v priestoroch, kde môže byť silný a častý prievan.

Na bezproblémovú inštaláciu izbového termostatu je potrebné použiť štandardnú krabicu Ø 60 mm s hĺbkou min. 60 mm. Okrem priestoru pre zapustenú časť termostatu, ktorá zvyčajne zaberá 20 - 30 mm, je potrebné pridať priestor pre napájací kábel, snímač teploty a tiež konektor pre ochranné vodiče.

Skrinka pre izbový termostat

POZNÁMKA: Všetky káble a priechodky by mali byť vždy umiestnené čo najbližšie k zadnej stene skrinky.

Čo od škatule termostatu po úroveň podlahy?

Aký typ elektrického prívodného kábla pre vykurovaciu rohož?

Dve priechodky s vnútorným priemerom min. 18 mm:

 1. Na pretiahnutie prívodného kábla pre vykurovaciu rohož alebo vykurovacieho kábla (pri väčšom počte káblov by sa mala použiť príslušne hrubšia priechodka),
 2. a na vyhradené potrubie od snímača teploty podlahy.

Akú poistku pre podlahové vykurovanie?

Okrem toho je potrebné do inštalácie namontovať vhodný prúdový chránič a nadprúdovú ochranu. Výber poistiek závisí od výkonu okruhu podlahového vykurovania. O tejto téme si môžete prečítať v článku: Ktoré poistky pre vykurovaciu rohož?

Budú izbové termostaty s WiFi?

izbové termostaty s WiFi

Moderné termostaty majú aj ovládanie prostredníctvom WiFi. Ak chcete zabezpečiť, aby ste mohli nastavovať parametre vykurovania prostredníctvom aplikácie v smartfóne, tiež vopred navrhnite a zabezpečte dostatočne silné pokrytie domácej siete v každej miestnosti v celom dome.

Uvedený opis má len informatívny charakter. Elektrickú inštaláciu by mala vykonávať kvalifikovaná osoba.

Zobraziť viac záznamov z September 2023

Odporúčané stránky

pixel