Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Ako môžem pripojiť podlahový termostat cez stýkač?

2023-09-19
Ako môžem pripojiť podlahový termostat cez stýkač?

Väčšina domácich miestností nemá veľkú plochu, preto nie je problém dodávať vykurovacie rohože a vykurovacie káble s jedným regulátorom - izbovým termostatom. Táto téma sa preto v mnohých príručkách prehliada. Ako je to však s veľkými plochami s elektrickým podlahovým vykurovaním? Môže byť v prípade veľkej otvorenej obývačky s kuchyňou nainštalovaný len jeden izbový termostat?

Izbové termostaty pre vykurovacie rohože a káble majú svoje obmedzenia!

Pri projektovaní a inštalácii elektrického podlahového vykurovania je dôležité uvedomiť si určité obmedzenia. Jedným z nich je maximálny výkon, pri ktorom môže pracovať relé v našej riadiacej jednotke, ktoré je zodpovedné za zapínanie a vypínanie pripojenej vykurovacej rohože alebo kábla.

Zjednodušene povedané, skontrolujte si technické informácie termostatu, zvyčajne sa uvádzajú: "Výstup relé - 13 A"

Naše izbové termostaty nVent RAYCHEM majú reléové výstupy s maximálnou hodnotou 13 A, vďaka tejto bezpečnej hodnote môžu "žiť" oveľa dlhšie. Potvrdzuje to aj štandardná 12-ročná záruka na každý model s možnosťou predĺženia na 20 rokov, ale potom musí inštaláciu vykonať autorizovaný montážny technik PRO RAYCHEM.

Pri prúdoch nad 13 A budú kontakty v relé trvalo zlyhávať pomalšie alebo rýchlejšie. Mierne prekročenie týchto parametrov nespôsobí okamžitú poruchu regulátora, ale v priebehu niekoľkých rokov môže nastať problém so spustením vykurovacieho systému.

Čo znamená "MAX LOAD 3000W/13A" na termostate?

Čo znamená termostat

Prúd 13 A pri sieťovom napätí 230 V znamená, že môžeme pripojiť maximálny výkon vykurovacej rohože 3000 W. Na jednej strane je to pomerne vysoká hodnota, a preto v mnohých domácnostiach nie je vôbec žiadny problém pripojiť každú našu vykurovaciu rohož alebo kábel k jednému termostatu.

 

Ako to vypočítame?

13 A x 230 V = 2 990 W ≈ 3 000 W (3 kW)

 

Vo veľkých obytných miestnostiach, ktoré sú ešte prepojené s kuchyňou alebo chodbou, však relé 13 A nemusí stačiť. Pri štandardnom výkone vykurovacej rohože 160 W/m² na 19 m² sa získa maximálny výkon pre relé 13 A.

 

Ako to vypočítame?

160 W x 19 m² = 3 040 W

 

Čo mám robiť, ak moja vykurovacia zóna prekročí 3 000 W / 13 A?

Máme dve riešenia:

  1. Jedno je rozdeliť celú miestnosť na niekoľko vykurovacích zón, z ktorých každá má < 3 000 W. Jedna vykurovacia zóna = jeden izbový termostat. Tým sa zabezpečí, že žiadna časť systému nebude preťažená a elektrické podlahové vykurovanie bude spoľahlivo fungovať dlhé roky. Neumiestňujte všetky termostaty vedľa seba. Termostaty musia byť umiestnené čo najviac v strede zóny, ktorú ovládajú. S tým súvisí aj snímač teploty vzduchu umiestnený v puzdre termostatu. Výhodou tohto riešenia je lepšia regulácia teploty, napr. pre vykurovaciu zónu na strane fasádnych okien, zónu kuchyne alebo obývacej izby. Týmto riešením sa dosahuje aj optimálna spotreba elektrickej energie. Výberom izbových termostatov s funkciou WiFi v tejto možnosti získame veľmi jednoduché ovládanie celého systému z aplikácie v smartfóne.
  2. Existencia väčšej vykurovacej plochy ako 3 000 W však neznamená, že je potrebné inštalovať niekoľko termostatov. Na odstránenie problémov s obmedzením termostatov stačí nainštalovať dodatočný externý stýkač ovládaný rovnakým signálom ako ten, ktorý aktivuje podlahové vykurovanie. To znamená viesť káble od termostatu do elektrického rozvádzača a späť, s čím treba počítať už vo fáze návrhu elektroinštalácie. Zabráni sa tak zlyhaniu termostatu pri nadmernom preťažení, pričom podlahové vykurovanie bude fungovať podobne ako v menšej miestnosti. Stýkač sa zvyčajne inštaluje do elektrického rozvádzača na lištu DIN. Tam sa odporúča umiestniť aj preto, že jeho prevádzka môže byť pre niektorých ľudí rušivá zvukom, ktorý vydáva počas zapínania/vypínania (tichý jeden kohútik).

Schéma zapojenia termostatu s prídavným stýkačom

Schéma zobrazuje grafickú možnosť pripojenia prídavného prídavného stýkača k izbovému termostatu. Všetky elektrické práce by mala vykonávať kvalifikovaná osoba. Táto schéma slúži len na ilustračné účely.

Pozrite si tiež: V prípade, že sa jedná o tepelný spínač, je možné, že sa jedná o tepelný kontakt:

Schéma pripojenia termostatu cez prídavný stýkač

Kam mám pripojiť elektrické vodiče z jednotlivých vykurovacích zón?

Vstup do obvodov jednotlivých vykurovacích zón je prostredníctvom samostatných vodičov. Konce obvodov sú však spojené ešte pred vstupom do termostatu. Neskúsený inštalatér môže byť v pokušení pripojiť vodiče aj pod podlahou, kde sa stretávajú susedné vykurovacie zóny. To je však zlý nápad. Prečo?

  • V prípade problémov sa k spojom ukrytým pod podlahou nedá dostať, takže neexistuje možnosť rýchlej opravy.
  • Ak je jeden okruh poškodený, bude jednoduchšie izolovať ho od systému, ak sú jeho konce vedené mimo oblasti podlahy.
  • Ak budú všetky konce vykurovacích rohoží alebo káblov vyvedené do prístupných krabíc, bude možné vykonať elektrické merania. Všetky obvody by preto mali začínať a končiť na niektorom ľahko prístupnom mieste. Najčastejšie to bude miesto, kde je nainštalovaný termostat alebo nejaká škatuľa tesne nad podlahou. Je to veľmi dobrý postup, ktorý umožňuje nielen opravu chybných systémov, ale aj lepšie určenie prípadnej poruchy.

Výhody rozdelenia miestnosti na vykurovacie zóny

Rozdelenie veľkých miestností na niekoľko samostatných zón prináša aj ďalšie výhody:

  • V budúcnosti sa dá ľahko oddeliť časť kuchyne alebo chodby, ktorá sa bude riadiť samostatným termostatom. Môže sa tak stať, ak sa aj vo vzdialenejšej budúcnosti postavia ďalšie deliace steny.
  • V prípade poruchy možno odpojiť len jednu chybnú oblasť, zatiaľ čo ostatné budú naďalej fungovať správne. Aj keď potom podlahové vykurovanie nebude optimálne vykurovať miestnosť, bude poskytovať príjemné domáce prostredie až do opravy.
  • Vykurovanie v rôznych častiach miestnosti je možné nastaviť tak, aby vyhovovalo vašim potrebám. Preto môže byť zónovanie elektrického podlahového vykurovania výhodnejšie nielen z hľadiska životnosti celého systému, ale aj z hľadiska používania.
Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel