Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Aké sú aplikácie elektrického povrchového ohrevu?

2023-08-12
Aké sú aplikácie elektrického povrchového ohrevu?

Elektrické podlahové vykurovanie je všeobecne známe ako alternatíva k uhoľným alebo plynovým kotlom alebo tepelným čerpadlám. Treba však vedieť, že to nie je jediné použitie vykurovacích káblov v budovách. Zistite, ako sa technológia elektrického vykurovania stále využíva - nielen v rodinných domoch, ale aj v iných budovách a ich okolí.

Výhody elektrického plošného vykurovania

Možnosť využívať elektrické vykurovanie rôznymi spôsobmi vyplýva z vlastností tejto technológie. Medzi jej najdôležitejšie výhody patria:

  • Jednoduchá inštalácia. V porovnaní s inými vykurovacími systémami si inštalácia rohoží alebo káblov nevyžaduje žiadne špeciálne prípravy. Ak sa inštalácia naplánuje v dostatočnom predstihu, môže sa vykonať v spojení s inými stavebnými činnosťami, ako je liatie poteru alebo základov.
  • Spoľahlivosť. O nízkej poruchovosti elektrických vykurovacích systémov najlepšie svedčí záruka, ktorú poskytuje nVent RAYCHEM , ktorá je až 20 rokov. Vzťahuje sa nielen na výmenu chybného komponentu, ale aj na uvedenie povrchu podlahy do stavu pred opravou.
  • Bezpečnosť. Vykurovacie káble sú obalené vyrovnávacou alebo izolačnou vrstvou, ktorá chráni používateľov pred náhodným poškodením inštalácie a úrazom elektrickým prúdom. Tento typ inštalácie sa tiež vyhýba horúcim komponentom (napríklad rúrkam ústredného kúrenia), o ktoré sa môžete popáliť.
  • Všestrannosť. Alternatívne spôsoby vykurovania si vyžadujú palivo - horúcu vodu, uhlie, plyn alebo drevo. To znamená, že je potrebné vytvoriť vhodné inštalácie a často aj miestnosti určené pre daný typ kotla (tzv. kotolne). Elektrické vykurovanie sa naproti tomu pripája na elektrický systém, ktorý je k dispozícii prakticky v každej budove.
  • Šetrnosť k životnému prostrediu. Čoraz väčšia pozornosť sa venuje technológiám šetrným k životnému prostrediu. Na druhej strane, používanie neobnoviteľných palív sa stretáva s obmedzeniami a zákazmi. V prípade elektrických vykurovacích rohoží sa toho netreba obávať - môžu byť rovnako dobre napájané elektrickou energiou z uhoľných elektrární (ktoré dnes tvoria základ energetického priemyslu v Poľsku), ako aj z veterných a fotovoltických fariem v budúcnosti.

Vďaka uvedeným vlastnostiam sa elektrické plošné vykurovanie využíva nielen na vykurovanie budov a jednotlivých miestností, ale aj v mnohých iných prípadoch.

Používanie vykurovacích káblov a vykurovacích rohoží v domoch a v ich okolí

Elektrické plošné vykurovanie sa používa najmä na vykurovanie plôch, v ktorých je nainštalované. Preto sa bežne spája najmä ako alternatíva k ústrednému vykurovaniu. Rovnako dobre však plní aj iné dôležité úlohy.

Kúpeľňový radiátor skrytý pri stene

Podlahové vykurovanie sa môže inštalovať aj do... steny. Vykurovacia rohož upevnená vertikálne funguje rovnako dobre ako horizontálne inštalácie. Tento typ inštalácie vykurovania však ponúka ďalšie výhody:

  • Vykurovanie malých kúpeľní, ktorých plocha je príliš malá na to, aby podlahové vykurovanie fungovalo optimálne.
  • Sušenie uterákov zavesených v oblasti, kde je nainštalovaná vykurovacia rohož.
  • Teplá vyhrievaná stena je rovnako príjemná na dotyk ako podlaha pri elektrickom podlahovom vykurovaní.
  • Estetika takéhoto skrytého radiátora v stene prekonáva všetky klasické kúpeľňové riešenia. Okrem toho šetrí viac miesta.

Tento typ riešenia si získava čoraz viac priaznivcov. Nie je to žiadne prekvapenie - je to pohodlný, jednoduchý a estetický spôsob, ako mať estetickú, príjemnú a teplú kúpeľňu.

Teplá voda pre domácnosť

Prístup k teplej úžitkovej vode je základom príjemného prostredia. Aby sa zabránilo ochladeniu kvapaliny, ktorá sa už nachádza v potrubí (takže na kohútiku je k dispozícii len studená voda), používajú sa cirkulačné systémy, ktoré zabezpečujú nepretržitú cirkuláciu kvapaliny v systéme. Tie môžu byť nespoľahlivé a v mnohých prípadoch výrazne zvyšujú náklady na ohrev vody, najmä ak je vzdialenosť medzi kotolňou a cieľovými miestami pomerne veľká.

Alternatívou k obehovému čerpadlu je vykurovacie potrubie. Inštalované v izolácii systému teplej vody umožňuje ekonomicky a hygienicky udržiavať požadovanú teplotu vody. Navyše takýto systém nepodlieha poruchám a zároveň zaberá podstatne menej miesta. Jeho optimálnu prevádzku zabezpečuje inteligentný regulátor, ktorý sa prispôsobuje harmonogramu prípravy teplej vody - keď sa v budove nikto nenachádza, nemá zmysel systém zbytočne dohrievať.

Systémy proti tvorbe námrazy

Studené zimy pomaly ustupujú teplejšiemu počasiu. Nebezpečné mrazy nás však budú sprevádzať ešte dlhé desaťročia. Ľadové plochy, ktoré sa vtedy tvoria, sú príčinou častých pádov, ktoré môžu mať za následok vážne zranenia. Dá sa tomu zabrániť? Ľahko. Inštaláciou vyhrievacej rohože pod najdôležitejšie chodníky na dvore. Vyhrievacia rohož sa automaticky aktivuje, keď teplota vonku klesne pod bod mrazu. Odteraz sa môžete po dome pohybovať istým a bezpečným krokom - aj v tých najväčších mrazoch.

Ochrana striech a odvodňovacích systémov

Ľad útočí nielen na ulice a chodníky, ale aj na strechy. Zamrznuté odkvapové systémy môžu predstavovať veľké nebezpečenstvo, najmä na plochých strechách. Našťastie stačí niekoľko vyhrievacích káblov na kľúčových miestach, aby sa odblokoval odvodňovací systém a uľahčil odtok nahromadeného snehu a vody.

Tieto typy systémov fungujú aj automaticky, zisťujú vonkajšiu teplotu a aktivujú sa až pri výskyte mrazu. Systém je úplne bezúdržbový: nevyžaduje si žiadne uvedenie do prevádzky, servis ani údržbu. Po jeho inštalácii môžete na problémy so snehom na streche jednoducho zabudnúť.

Univerzálnosť elektrických vykurovacích systémov nVent RAYCHEM

Ako vidíte, vykurovacie rohože a drôty nVent RAYCHEM sú ideálne nielen ako náhrada klasického vykurovania budov. Pomáhajú tiež chrániť príjazdové cesty a strechy pred nepríjemným ľadom. Na druhej strane, malé miestnosti sa dajú vyhrievať pomocou inštalácií skrytých v stenách. Sú toto všetky aplikácie elektrického plošného vykurovania? Určite nie.

Univerzálnosť tejto technológie sa vyznačuje jednoduchou inštaláciou, možnosťou priviesť elektrinu na akékoľvek miesto s rovnakou účinnosťou a vykurovacími prvkami, ktoré nezaberajú prakticky žiadny priestor navyše (často sa zapustia do poterov). Preto použitie vykurovacích rohoží a káblov závisí len od potrieb používateľa.

Zobraziť viac záznamov z August 2023
pixel