Bezpečné nakupovanie
Idosell security badge

Aké lepidlo na vykurovaciu rohož pod dlaždice?

2023-09-10
Aké lepidlo na vykurovaciu rohož pod dlaždice?

Ktoré lepidlo na vykurovacie rohože bude najlepšie? Stručný sprievodca lepiacimi rohožami. Vykurovacie rohože sú čoraz obľúbenejším spôsobom podlahového vykurovania vášho domova. Zmeny teploty podkladu však vedú k rozťahovaniu a zmršťovaniu rohoží. Aby ste predišli vážnym poškodeniam a veľkým problémom, je dôležité vybrať si správnu lepiacu maltu na vykurovacie rohože. Ako sa však vyznať v spleti označení a kódov? Tento stručný sprievodca vám pomôže pri výbere najlepšej lepiacej malty na vykurovacie rohože.

Prečo je výber správnej lepiacej malty na vykurovacie rohože taký dôležitý?

Je výber správneho lepidla na dlaždice položené na vykurovacej rohoži naozaj taký zložitý? Ak to chcete zistiť, stojí za to zvážiť podmienky, v ktorých bude musieť fungovať:

  • Veľké teplotné rozdiely. Lepiace malty používané v exteriéri by mali byť odolné voči mrazu - inak môže pokles teploty vzduchu oslabiť spojovacie sily, čo môže mať za následok odpadávanie keramiky z podkladu. Pri lepidle na obklady v domácnosti, ale aj pri povrchoch s povrchovým vykurovaním, je dôležité, aby odolávalo o niečo vyšším teplotám, než sú štandardné.
  • Dynamická zmena teploty. Dynamika je tiež dôležitá. Každá látka podlieha javu, ktorý poznáme ako teplotnú rozťažnosť (hovorovo sa hovorí, že podlaha "pracuje"). Rozťažnosť je v mnohých prípadoch veľmi malá, ale rýchla zmena teploty vytvára tlakové a ťahové sily. Z tohto dôvodu by mala byť lepiaca malta pružná, aby tieto sily kompenzovala.
  • Prenikanie vody pod podlahu bude zdrojom vysokej vlhkosti. V takýchto podmienkach sa ľahko množia škodlivé huby a mikroorganizmy. Zdanlivo by vyššia teplota podlahového vykurovania mala vysušiť celý povrch pod dlažbou, ale na to sú tieto teploty príliš nízke. Lepidlo na dlaždice by preto malo byť vodotesné.

Na splnenie uvedených pracovných podmienok je potrebné použiť správnu lepiacu maltu. Nemenej dôležitý bude aj výber škárovacej malty. Nemalo by sa však zabúdať ani na správnu prípravu podkladu.

Ako sa pripraviť na pokládku dlažby na vykurovacie rohože?

Podklad treba dôkladne očistiť od všetkých uvoľnených prvkov, prachu a nečistôt, ktoré výrazne znižujú priľnavosť lepidla k podkladu. Veľmi dobrý nápad je podlahu vopred pripraviť penetračným náterom. Potom sa nanesie pružná, tenká vrstva polotekutej lepiacej malty. Ak sa obkladačské práce vykonávajú na zemi, napríklad v suteréne, je dobré následne položiť izolačné dlaždice. Tie zabezpečia tepelnú a zvukovú izoláciu. Až na takto pripravený podklad položíme vhodné flexibilné lepidlo, do ktorého zapustíme vykurovacie rohože - podľa vopred vykonaných výpočtov. Po zaschnutí hlavnej vrstvy lepidla môžeme pristúpiť k samotnému kladeniu obkladov a dlažieb.

Výber správneho lepidla na vykurovaciu rohož

Všetky lepiace malty dostupné na európskom trhu musia spĺňať požiadavky normy EÚ. To platí aj pre Poľsko. Tieto predpisy jasne definujú označovanie jednotlivých lepidiel kódom, ktorý jasne informuje spotrebiteľa o vlastnostiach výrobku. Toto alfanumerické označenie pozostáva z niekoľkých prvkov.

Spojivo lepidla

Prvé písmeno označuje použité spojivo, t. j. typ lepidla. V Poľsku sú k dispozícii tri typy:

  • C. Ide o cementové lepidlá, ktoré sa najčastejšie volia na obklady. Po zmiešaní s vodou dochádza k chemickej reakcii, pričom po zaschnutí pevne spojí obklad s podkladom. Tieto lepidlá sa vyznačujú aj odolnosťou voči vode.
  • D. Disperzné lepidlá sa predávajú vo forme hotovej malty, čo šetrí čas pri príprave správnej zmesi. Vyznačujú sa aj väčšou pružnosťou. Ich nevýhodou je na druhej strane dlhý proces schnutia, najlepšie pri dobrom vetraní.
  • R. Reaktívna živica umožňuje veľmi dobrú priľnavosť a pružnosť, preto sa používajú najmä vo veľmi náročných podmienkach: v priemysle alebo v obchodných centrách.

V domácich podmienkach sa najčastejšie používajú cementové lepidlá, a to vzhľadom na pomer ceny k pevnosti a pružnosti spoja.

Priľnavosť

Z hľadiska prídržnosti možno rozlíšiť dve triedy, ktoré sa označujú po sebe idúcimi arabskými číslicami. Toto označenie sa nachádza na druhom mieste. Trieda 1 je skupina bežne lepiacich lepidiel. Výkonnosť týchto lepiacich mált je veľmi dobrá a vo väčšine prípadov funguje dobre. Trieda 2, na druhej strane, so zlepšenými parametrami, poskytuje približne dvojnásobnú pevnosť lepenia. Preto sa používa pri veľkoformátových obkladoch a dlažbách.

Triedy

Existujú ďalšie triedy a označenia, ktoré zodpovedajú špeciálnym vlastnostiam lepiacej malty. Ide o tieto triedy:

  • Toto označenie sa vzťahuje lenna cementové lepidlá a označuje výrazne kratší čas tuhnutia. Bežné lepidlá potrebujú až 28 dní na úplné spojenie dlaždíc s podkladom. Naopak, lepidlá s označením F potrebujú iba 3 dni. Takéto lepidlá však majú kratšiu životnosť.
  • Trieda T. Znížené stekanie lepidla znamená, že obkladačka prilepená na stenu sa počas tuhnutia lepidla výrazne menej prepadáva. V praxi ide o parameter, ktorý umožňuje ukladať obkladačky od stropu nadol, a nie v opačnom poradí.
  • Trieda E znamená predĺžený čas otvorenia lepidla. To znamená, že čas od namiešania lepidla po položenie dlaždíc sa predlžuje z 20 minút na 30 minút. To je pre kladúceho obkladača určite pohodlnejšie.

Okrem triedy F, ktorá sa vyskytuje len na cementových lepidlách, ostatné dve označenia možno nájsť na akejkoľvek lepiacej malte. Nemusia sa však objaviť, v takom prípade lepidlo stráca predmetné vlastnosti.

Deformovateľnosť lepidla

Na konci označenia sa nachádza zhluk S1 alebo S2. V prípade lepidiel na báze cementu sa táto trieda nemusí vyskytovať vôbec - potom takéto lepidlá nie sú deformovateľné. Najčastejšie sa používa lepiaca malta S1, ktorá poskytuje vysokú elasticitu. Túto je potrebné zvoliť aj pre podlahové vykurovanie. Na druhej strane trieda S2 je veľmi drahá, a preto si nenašla cestu do domácností.

Cementové lepidlá na elektrické podlahové vykurovanie, ktoré nemajú označenie S1 alebo S2, NIE sú deformovateľné, hoci sa často uvádzajú na trh ako flexibilné.

Ako položiť dlaždice na vykurovacie rohože

Nemenej dôležitý ako výber lepidla je spôsob jeho nanášania na podklad. Je nevyhnutné, aby sa lepiaca malta nanášala na obkladačky aj na podklad. Zníži sa tým riziko vzniku dutín, ktoré oslabujú dlaždice a vedú k ich ľahkému rozbitiu pri náraze. Tento spôsob inštalácie tiež umožňuje lepšie rozloženie lepidla, čo vedie k odolnejšiemu a dlhotrvajúcemu výsledku. Duté plochy pod dlaždicami tiež neprenášajú teplo generované vykurovacím káblom na dlaždice, čo môže predstavovať riziko ich poškodenia.

Aké lepidlo na vykurovaciu rohož pod dlaždice?

Aké lepidlo bude najlepšie pre elektrické podlahové vykurovanie? Malo by byť vodotesné a pružné. Preto sa oplatí venovať pozornosť veľmi obľúbeným lepidlám C1 S1. Spĺňajú základné požiadavky a zároveň poskytujú najväčšiu odolnosť. Za zváženie stojí aj kúpa správnej škárovacej hmoty.

Zobraziť viac záznamov z September 2023
pixel